Sosyal Medyada Reklam Yapanlar Vergi Ödeyecek!

Sosyal Medyada Reklam Yapanlar Vergi Ödeyecek! Sosyal Medyada Reklam Yapanlar Vergi Ödeyecek! s c30909a75f1e24e416c2c34fe9c1627e5ec999c7

Son zamanlarda sosyal medya üzerinde yapılan reklamların sayısı bir hayli arttı. Öyle ki çoğu sitede sürekli reklam paylaşımları görür olduk. Maliye Bakanlığı ise kazançlarını bu yoldan sağlayanlara yönelik yeni bir düzenleme üzerinde çalışıyor.

Günümüzde sosyal paylaşım sitelerinden birine üyeliği olmayan insan neredeyse yok gibi. Özellikle fotoğraf paylaşmaya yönelik sitelerde hızlı bir kullanıcı artışı göze çarpıyor. Bu durumu değerlendirmek isteyen firmalar da reklam yaparak kazançlarını artırmayı düşünüyor.

Bu anlamda en çok kullanıcıya sahip olan site hiç kuşkusuz Facebook. Firmaların yoğun ilgisiyle reklamların sayısı da hızla artmaya başladı. Kurdukları sayfalar yoluyla milyonlarca insana ulaşan markalar ürünlerinin satışını da bu şekilde gerçekleştiriyorlar. Yalnızca büyük kuruluşlar değil kişiler de açtıkları sayfaların reklamını yaparak ürünlerini tanıtıyor ve para kazanıyor.

Sosyal Medyada Reklam Yapanlar Vergi Ödeyecek! Sosyal Medyada Reklam Yapanlar Vergi Ödeyecek! Sosyal Medyada Reklam Yapanlar Vergi Ödeyecek! usercontent 940x470

Sosyal Medyada Reklam Yapanlar Vergi Ödeyecek!

Ancak maalesef herkes bu konuda iyi niyetli hareket etmiyor. Geliştirilen virüsler ile hesabınızda paylaşım yapıp reklamının daha fazla kişi tarafından görülmesini sağlayanlarda var.

Gittikçe karmaşık bir hal almaya başlayan reklam konusuna Maliye Bakanlığı bir düzenleme ile dur demeyi planlıyor. Maliye Bakanı Naci Ağbal yaptığı açıklama ile vergi ödemeden sitelerde reklam yaparak kazanç sağlayanların bundan böyle vergiye tabi tutulacağını duyurdu.[ads1]

Söz konusu reklamlar sanal ortamda yapıldığı ve bunun sonucunda belli bir kazanç sağlandığı için sosyal paylaşım sitelerine “elektronik işyeri” tanımlamasının getirileceğini söyleyen Bakan Naci Ağbal, vergi kanununda yapılacak düzenlemeler sonucunda internet ortamında satış yapan kişilerin yakın tarihte vergiye tabi tutulacağını söyledi.  Bu da ister küçük bir kuruluş olsun ister büyük, internet yoluyla satış yapan herkesi ilgilendirecek. Bu durumun sosyal paylaşım siteleri üzerinden satış yapanları nasıl etkileyeceği merak konusu. Eğer yaptıkları ticareti devam ettirmek isteyenler varsa vergi ödemeyi de göze almaları gerekecek.