Siber Güvenliğin Önemi Artıyor!

Siber Güvenliğin Önemi Artıyor! Siber Güvenliğin Önemi Artıyor! siber g  venlik 320x199

Siber güvenlik son zamanların en büyük internet problemlerinin başında geliyor. Alınan güvenlik önlemlerine rağmen hackerların yeni yollar bulması durumun bir türlü tam olarak çözülememesine neden oluyor. Konuyla ilgili bir rapor hazırlayan Uluslararası Araştırmalar Merkezi krize dair önemli bilgiler paylaştı.

Bilindiği gibi hackerların hedefi bir süredir hükumetlerin sahip olduğu sistemler ve kurumlar bu durumdan fazlasıyla muzdarip. Yapılan araştırmada ortaya çıkan sonuçlarda bu bilgiyi kanıtlar nitelikte zira düşüncesini paylaşanların %82’si siber güvenliğin uzmanlık alanında tamamlanması gereken noktalar bulunduğuna dikkat çekiyor. Dolayısıyla kurumlarda hackerların rahatlıkla ulaştığı alanlar arasında görülüyor.

Computer being corrupted Siber Güvenliğin Önemi Artıyor! Siber Güvenliğin Önemi Artıyor! GettyImages 551986589 1024x535

Konuyla ilgili sebeplerin başında elbette ki iş gücünde yaşanan eksiklikler geliyor. Doğrudan kurumları hedef alan saldırılarda bu sebepten tam olarak önlenemiyor. Paylaşılan verilerde geçtiğimiz yıl ABD’de tam 209.000 siber güvenlik alanına dair boş yer bulunduğu görüldü. Mevcut sistem düzeltilmediği müddetçe tescilli verilerin kaybıyla ilgili olumsuzlukların yaşanacağına dikkat çeken katılımcılar şirketleriyle alakalı siber güvenlik pozisyonundaki açığın yakın vadede kapatılamayacağını düşünüyor.

İnternet kullanımına her gün eklenen yenilikler aynı zamanda güvenlik zafiyetine de yol açıyor. Hackerların saldırıları sürekli olarak değişiyor. Uzmanlarda durumun yeterince değerlendirilmediğini, konuşulanların uygulamaya geçmediğini dolayısıyla da eksikliğin giderilemediğinin altını çiziyor.

digital-security-padlock-protection-binary-virus-hack-malware Siber Güvenliğin Önemi Artıyor! Siber Güvenliğin Önemi Artıyor! digital security padlock protection binary virus hack malware 1024x565

Aslında durumu netleştirebilmek için yapılması gerekenin eğitime daha fazla önem vermek ve çeşitli yollar denemek olduğunu söyleyen uzmanlar bu anlamda otomasyonu artırmak gerektiğini söylüyor.

Araştırma sonuçlarına göre ülkelerde yaşanan olumsuzluklar siber güvenlik elemanlarına olan talebi hızla artırıyor. Özellikle siber saldırıların yoğunlaştığı dönemlerde profesyonellere duyulan ihtiyaç daha fazla ön plana çıkıyor. Ülkelerin ise bu durumu düzeltmek için bir an önce adımlar atması gerekiyor. Çünkü güvenlik açığının kapatılamaması durumunda sorunlar kurumların başını ağrıtmaya ve çalışanlarını tedirgin etmeye devam edecek.