Samsung Hisselerini Sattı!

Samsung Hisselerini Sattı! Samsung Hisselerini Sattı! i 6

Güney Kore’nin önde gelen teknoloji şirketlerinden biri olan Samsung Electronics, yeni bir hamle ile ortaya çıktı. Yapacağı bazı yatırımlar adına hisselerinden bir miktar sattığını açıklayan şirket bundan sonrası için neler düşünüyor?

Samsung, son günlerde Galaxy Note 7 ile ilgili çıkan sorunlardan ötürü gündemden düşmüyordu. Batarya problemlerinin oluşmasının ardından telefonları toplamaya karar veren şirket, geçtiğimiz günlerde yenilenmiş Note 7’leri sahiplerini ulaştırmak için gönderi işlemlerini başlatmıştı. Yeni piyasaya tanıtılan ve satışlarına başlanan akıllı telefon modeli ile ilgili sorunlarla ilgilenen şirket bir yandan da yeni yatırımlara yönelik projelerini aksatmıyor.

Samsung Electronics, küçük işletmelere yatırım yapmak istediği için kaynak oluşturmak adına hisselerinden bazılarını satmaya karar verdi ve dört şirketle masaya oturulması sonucunda satış işlemlerinin gerçekleştiğini açıkladı. Şirketlerin isimleri ise şöyle; ASML, Seagate, Rambus, Sharp.

Samsung Samsung Hisselerini Sattı! Samsung Hisselerini Sattı! Samsung

 

Güney Kore teknoloji devinin yaptığı bu hamle ile hisselerin yarısını alan şirket Hollanda merkezli ASML Holding NV oldu. Onun ardından hisselerin 4,2’sine ise ABD merkezli Seagate talip olup satın aldı. Seagate sabit disk ve depolama alanında çözümler üretiyor. Diğer yüzde 0,7’yi ise Japonya’nın önde gelen elektronik markalarından Sharp aldı. Son olarak yine bir ABD markası olan Rambus Inc. Te yüzde 4,5’lik hissenin sahibi oldu. Tüm bu satış işlemlerinin ardından şirket sözcüsü bir açıklama yaptı ve Samsung Electronics 888,85 milyonluk bir gelir elde edeceğini belirtti. Yalnızca ASML şirketinden gelecek miktarın 675,99 milyon dolar olduğu söyleniyor.

Samsung’un neden böyle bir hamle yaptığına yönelik yorumlardan başı çeken ise yapmayı düşündüğü yatırımlar ve ana işletmeler için kaynak oluşturmak olduğu. Şirketin gelecekte ne gibi adımlar atacağı konusunda herhangi bir yorum yapılmazken, hisse satışının Samsung’a nasıl yansıyacağı merak konusu.