Samsung Bu Defa Polis Baskınıyla Gündemde!

Samsung Bu Defa Polis Baskınıyla Gündemde! Samsung Bu Defa Polis Baskınıyla Gündemde! samsung logo 240114

Güney Kore’nin ünlü teknoloji firması Samsung polis baskınıyla sarsıldı. Ülkede devam eden bir soruşturmanın ucu Samsung’a dokununca büyük bir skandal patlak verdi.

Bir süre önce Samsung’a polis baskını yapıldığı yönündeki haberlerin yetkililer tarafından kabul edilmesiyle olayın perde arkası merak edilmeye başlandı. Büyük skandal olarak nitelenen olayın  ülkenin devlet başkanı ile ilişkisi olduğu anlaşıldı.

Güney Kore Devlet Başkanı olan Park Geun-Hye adına başlatılan bir soruşturma ülkedeki önemli şirketlerinde kapısının çalınmasına neden oldu. Savcılar tarafından yapılan baskında Samsung’un ofisinde arama yapıldı.

Yetkililerden gelen açıklamada başkanın arkadaşı Choi Soon-sil ve kızına para verildiğine dair bir ihbar bulunduğu için böyle bir baskının düzenlendiği belirtildi. Uzun zamandır ülkenin gündemine oturan skandal büyük şirketleri de içerisine bu şekilde dahil etti.

November 6, 2009. REUTERS/Choi Bu-Seok Samsung Bu Defa Polis Baskınıyla Gündemde! Samsung Bu Defa Polis Baskınıyla Gündemde! 1381146568 business us sony samsung

Savcıların iddiası ise oldukça çarpıcı. Choi’nin kızının Almanya’da bulunan binicilik kursuna maddi yardım yapıldığı, dahası Choi ve kızına ait bir şirkete de 2.8 milyon euro gibi büyük bir meblağ yatırıldığı söyleniyor. Durum ise gittikçe karışık bir hal almaya başladı. Kore Binicilik Federasyonu ve Kore Atçılık Birliği’de polis baskınlarından kurtulamadı.

Samsung’un işleri halihazırda oldukça karışık. Bir süre önce ortaya çıkan Note 7 krizinin büyümesiyle telefonların toplatılması kararının ardından yeni hamlelerde bulunmaya çalışan şirket geçtiğimiz günlerde ilginç bir girişimle haberlere çıkmıştı. Dünya çapında önemli gazetelere ilan vermeye başlayan Samsung tüketicilerden konuyla ilgili özür dilemişti. Bunun için New York Times, Washington Post gibi tanınan gazeteler aracılığıyla ilan yayınlayan şirket Note 7 ile ilgili araştırmaların devam ettiğini vurgulayarak en ince ayrıntısına kadar incelendiğini belirtmişti.

Note 7 ile başlayan sürecin polis baskınıyla devam etmesinin ardından Samsung’un olumlu sonuçlar alabilmek adına ne tür bir hamle yapacağını bekleyip göreceğiz.