Bilgisayar CD’yi Okumuyor Sorununa Çözüm

Ubuntu ‘’.deb’’ Uzantılı Dosyalar Yükleme Sorunu

Windows 10 Misafir Girişi Yetki Sorunları

Photoshop RAM Kullanımını Değiştirme

Rusya Linkedln’e Karşı!

İnternet 9 Ocak 2017
706 Okundu

İş dünyasının bir araya geldiği sosyal platformlardan biri olan LinkedIn Rusya’dan tamamen kopmak üzere. Rusya uygulamanın lokal marketlerden kaldırılmasını istedi.

İnternet dünyasında ilginç gelişmeler yaşanırken bir tanesi de sosyal paylaşım platformları alanında gerçekleşti. İş dünyasında bulunanların diğer kişiler ile iletişim kurmasını sağlayan LinkedIn tüm dünyada tanınmasına rağmen Rusya’da faaliyet gösteremiyor. Nedeni ise engellenmiş olması. Ancak Rusya bununla da yetinmedi ve Google ile Apple şirketlerinden uygulamayı lokal marketlerden de kaldırmasını istedi.

Rusya’nın bu tavrı yeni değil. Batılı şirketlere karşı bilhassa Amerika Birleşik Devletleri merkezli olanlara yönelik sert duruş sergileyen ülke zoru oynayıp ünlü firmaların ülkeden kaçmasını sağlamaya çalışıyor.

Ülkede alternatifi bulunan ABD merkezli şirketlerin faaliyetlerini bitirmesini isteyen Rusya ağır şartlar içeren politikasına devam ediyor. Google, Microsoft ve Facebook bu duruma maruz kalan isimlerden birkaçı. Google Rusya’da bulunan ar-ge ofisini kapattı. Facebook ise ülkede fazla sevilmiyor zira halihazırda alternatif bir sosyal medya servisi mevcut.

linkedin Rusya Linkedln'e Karşı!

Microsoft ise tümden engellenmiş durumda. Şirketin ürünleri Rus devlet kurumlarında yasaklandı ve yine Microsoft’a ait LinkedIn servisi de engellendi. Servise yönelik son adım Google ve Apple’dan lokal marketlerden uygulamanın kaldırılması yönünde oldu.

Benzer bir durum daha önce Çin’de gerçekleşmişti. Çin devlet görevlilerinin talebi doğrultusunda New York Times Çin’deki Apple Store’dan kaldırılmıştı. Şimdi aynısını LinkedIn uygulaması yaşıyor.

Rusya’nın tavrının arkasındaki sebep ise şu: ülkede faaliyet gösteren firmaların Rus vatandaşlarına ait bilgileri Rusya’daki sunucularda bırakması isteniyor. Buna uymayan firmalar LinkedIn’de olduğu gibi engelle karşılaşıyor.

Apple ve Google’ın talebe ne yanıt vereceği merakla bekleniyordu. Apple cephesi karara uyacağını daha önce açıklamıştı ancak Google’dan konuya ilişkin bir cevap gelmedi. Yine de şirketin benzer bir yanıt vermesi bekleniyor.

 

Kaynak:Shiftdelete.net

Yazar Hakkında
Profili Görüntüle

Sosyal Hizmetler öğrencisiyim. Teknoloji alanında uzun zamandır haber editörlüğü ile ilgileniyorum. Yazıların okuyucu adına faydalı olması için elimden geleni yapıyorum.

Yorumlar
Yukarı Çık
Sayfa da113 sorgu var. 0,802 saniyede yüklendi.