ReadyBoost İle PC Hızlandırma

ReadyBoost ReadyBoost ile PC hızlandırma ReadyBoost İle PC Hızlandırma readyboost pc hizlandirma

Genellikle Windows 10 öncesi işletim sistemi kullanıcıların büyük oranda yavaşlık problemini çözdü. Ancak Microsoft’un yeni amiral gemisi olan Windows 10 işletim sisteminde yapılan yüksek performans denemeleri sistemde yavaşlamaya neden olabiliyor. Ancak ReadyBoost ile PC hızlandırma yapılarak yeni işletim sisteminden daha fazla faydalanılabilir.

ReadyBoost İle PC Hızlandırma

Bilgisayarın hızını artırmak için USB, SD kart yada CF kartı kullanılabilir. Ancak harici okuyucuların yeteri kadar etkili olmadığı ve kullanım sırasında yeni bir SD kart ve CF kartı kullanımına izin vermediğinden dolayı pekte pratik bir çözüm olmuyor. İstediğiniz hıza kavuşmak için bilgisayarınızın üzerinde bulunan birden fazla USB portunu kullanarak ReadyBoost ile hızlandırma yapabilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken adımlar sırasıyla şöyledir;

  • USB kullanılmadan önce biçimlendirmek gerekiyor.
  • Sonrasında bilgisayarıma girerek USB sürücüsüne sağ tık yaparak özellikleri seçin
  • Karşınıza çıkan pencerede ReadyBoost seçeneğinin hemen altında bu özelliği kullanmak için USB sürücünüzün istediğiniz kapasitesini belirleyebilirsiniz.
  • Eğer USB sürücüsünü başka bir işlem için kullanmayı düşünmüyorsanız ‘’Bu cihazı ReadyBoost’a Adayın ‘’ seçeneğini seçebilirsiniz.
  • İşlemleri tamamladıktan sonra tamam diyerek çıkın. USB’nin yapılandırma süreci biraz zaman gerektirecektir.

Windows tarafından verilen ReadyBoost ile PC hızlandırma seçeneği genellikle ağır grafik programları ve oyunlar sırasında kullanılıyor.

Windows hızlandırma ReadyBoost ile PC hızlandırma ReadyBoost İle PC Hızlandırma windows hizlandirma

Windows Yavaşlık Sebepleri

Windows 10 yeni bir işletim sistemi olmasına rağmen bir takım sebeplerden dolayı yavaşlık gösterebiliyor. Hızlandırma için ekstra işlemler bulunsa da sorunun kaynağının tam olarak ne olduğunun bilinmesi kalıcı çözüm için daha etkili olur. Her bilgisayar için kesinleşmiş bir yavaşlama sebepleri bulunmuyor ancak en sık görülen sorun kaynakları ise şunlardır;[ads2]

  • Yeni oyun ve programların yükleme sırasında virüs ve kötü amaçlı yazılımlara maruz kalınması ilk neden olarak karşımıza çıkıyor.
  • Diğer bir neden olarak ise aynı anda RAM kullanımı yüksek olan program ve oyunların açılması gösterilebilir.
  • İşletim sisteminiz yeni olabilir ancak donanımlarınız yeterli değilse bilgisayarınız yavaşlama problemi yaşayacaktır. ReadyBoost ile PC hızlandırma daha yapılamayan yavaşlık sorunları düşük RAM ve sabit disk kapasitesidir.
  • Aynı zamanda diğer bir donanımdan kaynaklanan yavaşlama problemi ise ekran kartı ile diğer donanımların uyuşması ve ekran kartının kapasitesi olarak karşımıza çıkıyor.