Qualcomm Üç Yeni İşlemcisini Tanıttı!

Qualcomm Üç Yeni İşlemcisini Tanıttı! Qualcomm Üç Yeni İşlemcisini Tanıttı! snapdragon 653

Teknoloji dünyasının ünlü isimlerinden olan Qualcomm yeni işlemcilerini duyurdu. Snapdragon 653, Snapdragon 626 ve Snapdragon 427 adı verilen işlemcilerle ilgili detaylar haberimizde.

Kullanıcıların ilgisini çeken bilgilerden birisi de kuşkusuz yeni işlemcilere dair haberlerdir. Bu anlamda Qualcomm zengin diye tabir edebileceğimiz bir adım attı ve üç yeni işlemcinin duyurusunu yaptı. Üç adet giriş ve orta segmente ait işlemciler şimdiden merak konusu oldu.

Qualcomm bir süredir işlemcilerin yenilenmesi için çalışmalarını sürdürüyordu. Özellikle Snapdragon 650 ve 652 için güncellemenin olacağı söyleniyordu. Beklenen gerçekleşti ve yeni sürüm 653 geliştirildi. Bunun haricinde birde 625 sürümünün yenilenmesi söz konusuydu. O da 626 olarak güncellendi. Son olarak Snapdragon 400 üzerinde çalışıldı ve yenilenerek 427 olarak tanıtıldı. İşlemciler konusunda dikkat çeken bir nokta bulunuyor ki o da artırılmış RAM kapasite desteği.

snapdragon Qualcomm Üç Yeni İşlemcisini Tanıttı! Qualcomm Üç Yeni İşlemcisini Tanıttı! snapdragon

Yenilenen Snapdragon 653’ün özellikleri arasında performans artışı göze çarpıyor ve RAM kontrolcüsü de güncellenmiş. Snapdragon 653 1.92 GHz hızla çalışıyor ve 8 çekirdekli bir yapısı bulunuyor. bir önceki sürüm olan 652’nin 1.8 GHz hızında çalıştığını göz önünde bulundurduğumuzda aradaki fark net bir şekilde ortaya çıkıyor.

Detaylarına baktığımızda Snapdragon 653 işlemcisinde bulunan 8 çekirdeğin 4 tanesinin ARM Cortex A72’yi kullandığını, kalan 4 tanenin ise ARM Cortex A53’ü kullandığını görüyoruz. Snapdragon 653’ün grafik kısmında da Adreno 510 tercih edilmiş.

Bir önceki sürümde yer alan 4 GB RAM kontrolcüsü güncelleme ile beraber 8 GB’a kadar destekleme gücüne sahip yeni RAM kontrolcüsüne dönüşüyor.

Qualcomm’un yenilediği Snapdragon 653 işlemci, yine Qualcomm X9 LTE modemiyle birlikte güncellenmiş oldu. İşlemcinin çift kamera desteği sunduğunu da belirtelim. Bu noktadan hareketle yakın tarihte Snapdragon 653 işlemcisini yeni akıllı telefon modellerinde görmek mümkün diyebiliriz. iPhone 7 Plus ya da Huawei P9 gibi modeller Qualcomm’un yeni işlemcisiyle kullanıcıların karşısına çıkabilir.