Pentagon Beyaz Hackerlar İle Çalışıyor!

Pentagon Beyaz Hackerlar İle Çalışıyor! Pentagon Beyaz Hackerlar İle Çalışıyor! Pentagon

Amerika Birleşik Devletlerinin Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı görevlerini yürüten kurumu Pentagon‘dan güvenliğe yönelik yeni hamleler geliyor. Kurumun güvenlik konusunda eksiklikleri mi var sorusu kafalarda soru işaretleri oluştururken departman cephesinden konuya ilişkin haberler geldi.

ABD’nin askeri alandaki tüm iş ve kurumları bünyesinde barındıran departmanı Pentagon bir süre önce “Savunma Hack” adlı bir projeyi hayata geçirmişti. Son zamanlarda siber saldırıların devlet kurumlarını sık tehdit etmeye başlaması üzerine Pentagon‘un bu alandaki çalışmalarına ağırlık vereceği bildirildi.

Savunma Hack” Projesi nedir?
Pentagon başlattığı proje ile birlikte beyaz hackerlar adlı kişilerle anlaştı. Beyaz hackerlar kendilerine yapılan ödeme sonucunda sistemde ortaya çıkabilecek güvenlik zaaflarını ortaya çıkararak gerekli önlemlerin alınmasını sağlıyorlar. Böylelikle kötü niyetli kişiler tarafından yapılacak siber saldırıların önüne geçilmesi hedefleniyor.

Pentagon Beyaz Hackerlar İle Çalışıyor! Pentagon Beyaz Hackerlar İle Çalışıyor! Pentagon Beyaz Hackerlar İle Çalışıyor! 1 09 12 13 9 46 56

Pentagon Beyaz Hackerlar İle Çalışıyor!

Pentagon‘un başlattığı bu çalışma aslında bir ödül sistemini içinde barındırıyor. Beyaz hackerlar herhangi bir olumsuz durumla karşılaştıklarında kuruma bildiriyorlar ve karşılığında ödeme alıyorlar. Bu anlamda kurum 18 Nisan- 12 Mayıs tarihleri arasında tam 70 bin dolar ödedi.

Oluşturulan sistem ile birlikte ülke güvenliğini tehlikeye sokabilecek her türlü olumsuz durumu önceden tespit etmeyi öngören Pentagon yetkililerinin bir sonraki hedefi ilerleyen zamanlarda aynı sistemi diğer DoD’s güvenlik programlarına da uyarlamak.

[ads1]Washington D.C sınırında yer alan Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon, yakın tarihte yeni bir ajan programı üzerinde çalışmaya başlayacak. Kurum konuyla ilgili endişelerin yersiz olduğunun altını çizerek, güvenlik ile ilgili projelerin devam edeceğini belirtti. Ayrıca dijital savunma alanında kendilerine katkısı olması açısından Google Webspam ekibinden Matt Cutts işe alındı.
Pentagon‘un siber saldırıları önlemeye yönelik hazırlayacağı programlarda çalışacak kişiler içinde çeşitli düşünceleri bulunuyor. Bunlar arasında teşvik uygulamasının bulunacağı gelen haberler arasında.[adsx]