Mozilla Firefox Kullanıcıları Tehlikede!

Mozilla Firefox Kullanıcıları Tehlikede! Mozilla Firefox Kullanıcıları Tehlikede! SzmO6EF

Tarayıcılar internetin vazgeçilmez öğeleri arasında yer alıyor. Ancak bazen öyle durumlar oluyor ki oluşan güvenlik açıkları büyük tehditler ortaya çıkarıyor. Bazı tarayıcılarda zaman zaman keşfedilen güvenlik açıklarının bir benzeri Mozilla Firefox için tehlike çanlarının çalmasına neden oldu.

Tarayıcılar internet kullanıcılarının çoğu zaman kurtarıcısı haline geliyor. İhtiyaç duyulan birçok bilginin kolaylıkla bulunmasına yardım eden tarayıcılar her zaman iyi haberlerle gündeme gelemiyor. Bunun en klasik örneklerinden birisi güvenlik açıkları.

Siber saldırıların yoğunluğunu artırdığı bir dönemden geçiyoruz. Hem bireysel kullanıcıları hem de devlet kurumlarını dahi tehdit eden saldırıları önlemek için tedbirler alınıyor fakat bazen tercih edilen programlarda oluşan açıklar kişileri savunmasız bırakabiliyor. Mozilla Firefox işte tam da böyle bir tehditle karşı karşıya.

mozilla-firefox-44-browser Mozilla Firefox Kullanıcıları Tehlikede! Mozilla Firefox Kullanıcıları Tehlikede! mozilla firefox 44 browser

İnternet tarayıcıları arasında kendisine önemli bir yer edinmeyi başaran Mozilla Firefox, rakipleriyle arasındaki rekabette geri kalmıyor. Ancak bu haberimizde Mozilla Firefox’a dair iyi bir gelişmeden bahsetmeyeceğiz. Popüler tarayıcıda ortaya çıkan güvenlik açığının nasıl düzeltileceği merak konusu.

Güvenlik açıkları sıklıkla uygulamaları ve programları tehdit ediyor. Mozilla Firefox’ta bunun son örneği oldu. Açığın detaylarına bakıldığında bir an önce düzeltilmesi gereken, önemli bir durum olduğu anlaşılıyor.

Öncelikle kullanıcıların internet gezintisi yaparken siber saldırıya uğrayacağı bir güvenlik açığı mevcut. SSL Sertifika Kontrol Sisteminde keşfedilen bir açık sonucunda hackerlar güvenli bir durum varmış gibi göstererek saldırıya geçebilir. Ya da tarayıcıda bulunan bir eklentiye bağlı bir resmi güncelleme bildirimi adı altında gönderip bilgisayara yükleyecekleri zararlı yazılımlarla tahribata yol açabilir.

Hal böyle olunca tehlikeli açığın ne zaman onarılacağı sorusu sıkça sorulmaya başlandı. Mozilla Firefox resmi blogundan konuyla ilgili bir açıklama yaptı ve güvenlik açığı için gereken yamanın yayınlanacağı belirtildi.