2017’nin merakla beklenen oyunları

Giriş noktası bulunamadı hatası

UPS, Drone ile kargo dağıtıyor!

DNS sunucusu yanıt vermiyor

Mouse Modelleri Ve Özellikleri

Pc & Donanım 21 Aralık 2016
1008 Okundu

İlk bilgisayarın üretilmesiyle beraber hayatımıza dahil olan araçlardan biride Mouse’lar. Türkçeye fare şeklinde çevrilen aygıtın hareket ettirilmesiyle beraber bilgisayar ekranındaki imlecinde istenildiği şekilde hareket etmesi amaçlanıyor. Genel anlamda bu şekilde açıklanan Mouse kavramı her alanda olduğu gibi yeniliklerle buluşarak alternatifleri barındıran bir cihaz haline geldi.

Mouse bilgisayara nasıl bağlanıyorsa o şekilde isimlendirilir. Bunun için ilk olarak kablolu mause’u ele alıyoruz. Günümüz koşullarında fareler bilgisayara usb portu aracılığıyla bağlanarak kullanılıyor.

Kablosuz mouse ise bir çip ile bağlantı kurarak çalışır. Öncelikle çipin bilgisayara takılması ardından da kullanılması gerekiyor.

Kızılötesi mouse türü kızılötesi sistem sayesinde bilgisayara bağlanır. Yani sistem ile fare arasına bir cisim girdiği takdirde Mouse çalışmayacaktır.

Fareler yalnızca masaüstü bilgisayarlar ile değil gelişen teknoloji sayesinde dizüstü ve tabletlerde de kullanılıyor.

Tarihte ilk kez geliştirilen fare 1964 yılında Douglas Engelbart tarafından tanıtıldı. O günden bugüne bilgisayar kullanıcılarının yardımcısı olan fareler hareketi algılama şekline göre de farklılık gösteriyor. Mekanik, optik, LED’li optik, lazerli optik gibi türleri bulunuyor.

mla02 Mouse Modelleri Ve Özellikleri

Son olarak ilgilenenler için iki örneği tanıtalım. Öncelikle Cupertino merkezli teknoloji şirketi Apple tarafından geliştirilen ve satışa sunulan Magic Mouse 2’nin özelliklerine bakalım. Şarj edilebilir olması, pürüzsüz tasarımı ile dikkat çeken model tek kullanımlık pillere ihtiyaç duymadığı için, daha az sayıda hareketli parça barındırıyor. Tek parmak ile istenilen yöne kaydırabiliyor, web sayfaları ve fotoğraflar arasında geziniliyor. Magic Mouse 2, bu hareketler arasındaki farkı algılıyor.

logitech-m560-wireless-black-mouse Mouse Modelleri Ve Özellikleri

Logitech firmasının geliştirdiği M560 wıreless black mouse ise  1 x AA Pil, USB bağlantıya sahip ve Windows 7, Windows 8, Windows 10, Chrome OS işletim sistemleri tarafından destekleniyor.

Bunlar haricinde çok sayıda model bulunduğundan biraz araştırma yaparak aranılan özelliklere uygun aygıt bulunabilir.

Yazar Hakkında
Profili Görüntüle

Sosyal Hizmetler öğrencisiyim. Teknoloji alanında uzun zamandır haber editörlüğü ile ilgileniyorum. Yazıların okuyucu adına faydalı olması için elimden geleni yapıyorum.

Benzer İçerikler

Giriş noktası bulunamadı hatası

DNS sunucusu yanıt vermiyor

Yorumlar
Yukarı Çık
Sayfa da115 sorgu var. 2,442 saniyede yüklendi.