Microsoft Büyük Konuştu Ve O Topluluğa Dahil Oldu!

Microsoft Büyük Konuştu Ve O Topluluğa Dahil Oldu! Microsoft Büyük Konuştu Ve O Topluluğa Dahil Oldu! images 2

Ülkemizde “büyük lokma ye ama büyük söz söyleme” derler. İşte bu durum tam olarak gerçekleşti ve konunun kahramanları da Microsoft’un kurucuları Gates ve Ballmer oldu.

Microsoft kurucuları olarak bilinen Gates ve Ballmer uzun zaman olumsuz yorumlarla gündeme getirdikleri Linux topluluğuna üye olarak büyük bir sürprize imza attılar.

Habere konu olan topluluk Linux’un tanımını yapacak olursak açık kaynak kodu sistemi diye bilindiğini ve ücretsiz olarak kullanıcıların hizmetine sunulduğunu söyleyebiliriz. Bu tür açık kaynak kodlarının gelecekte birçok soruna yol açacağını düşünen Microsoft yetkilileri ise tabiri caizse ateş püskürüyordu.

20159-linux Microsoft Büyük Konuştu Ve O Topluluğa Dahil Oldu! Microsoft Büyük Konuştu Ve O Topluluğa Dahil Oldu! 20159 Linux 1024x768

Microsoft ve Linux topluluğunun arasındaki ilişki bir hayli sancılıydı. Gates ve Ballmer bunun doğru olmadığını savunarak açık kaynak kodlu işletim sistemine olan olumsuz tavırlarını her fırsatta sergiliyordu. 25 yıldır düşünceleri değişmeyen ikili Linux için neredeyse demediklerini bırakmadılar. Ancak aradan geçen zaman ve değişen şartlar Gates ve Ballmer’ın fikirlerini etkilemiş olacak ki büyük bir sürpriz yaparak topluluğa üye oldular. Peki, Bill Gates geçmişte Linux için neler düşünüyordu?

Bill Gates için açık kaynak kodu sistemi tam bir kanserdi ve zaman içerisinde yazılım endüstrisine büyük zarar verecekti. Dolayısıyla onlarla bir araya gelmeleri de mümkün değildi. Bir diğer önemli isim olan Ballmer’da aynı şekilde Linux’a karşı son derece katı ve acımasızdı. Sürekli eleştiriyordu.

Haberin başında da belirttiğimiz gibi bu olayla birlikte büyük konuşmamak gerektiğini bir kez daha görmüş olduk. Teknoloji dünyasının dev isimlerinden Microsoft’ta zaman içerisinde söylediklerine yenilerek Linux topluluğuna üye oldu ve herkesi şaşırttı.

Bundan sonra ne olacağını bekleyip göreceğiz. 25 yıldır kararlılıkla savundukları görüşlerin doğru çıkıp çıkmayacağını zaman gösterecek ve Microsoft’un Linux topluluğu ile iletişimi de aynı şekilde merakla takip edilecek.