Memurlara İnternet Yasağı Gündemde!

Memurlara İnternet Yasağı Gündemde! Memurlara İnternet Yasağı Gündemde! Internet 1

İnternet hesapları dış ülkelerdeki hükumetler tarafından engellenmeye devam ediyor. Çin’in ardından bu kez Singapur’da benzer bir gelişme yaşandı. Devlet memurları bundan böyle çalıştıkları yerdeki bilgisayarlarda internet kullanamayacak.

İnternet son zamanlarda özellikle sosyal paylaşım sitelerini kullananlar tarafından tercih edilse de gündelik yaşamı kolaylaştıran pek çok avantajı da beraberinde getiriyor. Faturaları ödemek, mail üzerinden haberleşmeyi sağlamak gibi işlemler online olarak kolayca halledilebiliyor. Singapur hükumeti ise konuya farklı bir açıdan yaklaşmayı tercih etti ve iş yerinde kullanılan internet aracılığı ile dışarıya bilgi sızdırılmasını engellemek amacıyla yeni bir karar aldı. Gelecek yıl mayıs ayında başlayacak olan yasak kapsamında siber saldırılarında önüne geçilmesi planlanıyor.

Sistemin işleyişi içerisinde bilgisayarlar yalnızca devletin e-mail servisiyle bağlantılı olacak ve bunun dışında online arama imkanı bulunmayacak. Böylelikle işle ilgili yazışmalar belli alanlarla sınırlı kalarak özel e-posta adresleri devre dışı bırakılacak. Hükumetin aldığı karar özel e-postaların şahsi hesaplara gönderilmesi işlemini kapsamayacak.

Memurlara İnternet Yasağı Gündemde! Memurlara İnternet Yasağı Gündemde! Memurlara İnternet Yasağı Gündemde! internet crime los angeles criminal defense lawyers 1140x759 1024x682

Memurlara İnternet Yasağı Gündemde!

Her ne kadar Singapur hükumeti tarafından alınan karar tam olarak uygulanmaya başlanmasa da vatandaşlardan olumsuz yorumlar gelmeye başladı. Eleştiriler arasında öğretmenlerinde bu yasağın kapsamına alınması, kişisel bilgisayarların kullanılması sonucunda oluşabilecek güvenlik açığı ve ülkenin teknoloji hususundaki politikalarıyla ters düşmesi yer alıyor.

[ads1]Singapur yetkililerinin böyle bir girişimde bulunmalarının sebebi olarak siber saldırılara çokça maruz kalınması gösteriliyor. Daha önce yaşanan bir saldırı sonucunda başbakanın resmi internet sitesi korsanlar tarafından hacklenmişti. Yaşanan aksilikler yüzünden ülkede bazı noktalarda iş bilgisayarlarından internet kullanımı engellenebiliyor.

Yetkililer tarafından yapılan açıklamada kararın bazı kurumlarda uygulandığı belirtildi. İlerleyen zamanlarda yasağın kapsamının genişlemesi beklenirken “devlet kurumlarında güvenle çalışılabilmesi ve siber saldırılara karşı önlem alınması” amacıyla kabul edilen kararın vatandaş üzerindeki etkilerini bekleyip göreceğiz.[adsx]