Maliye Bakanı Ağbal ÖTV Oranlarını Açıkladı!

Maliye Bakanı Ağbal ÖTV Oranlarını Açıkladı! Maliye Bakanı Ağbal ÖTV Oranlarını Açıkladı! 1435160857936

Otomobil dünyası için yeni düzenlemeler geldi. Bundan sonra araçların özelliklerine bağlı olarak ÖTV fiyatları nasıl belirlenecek? Detaylar haberimizde.

Gittikçe genişleyen otomotiv sektöründe sürekli yeni bir modelle tanışıyoruz. Büyük araçlardan küçük aile otomobillerine kadar çok sayıda alternatifin müşterilere sunuldu sektörde hareketlenmeler yaşanacak. Maliye Bakanı Naci Ağbal yaptığı açıklamada ÖTV fiyatlarına değindi ve bundan sonraki sürecin nasıl ilerleyeceğine dair önemli bilgiler verdi.

Bakan Ağbal konuya ilişkin değerlendirmesinde şunları söyledi: “Sektörde geniş değerlendirmelerde bulunduk. Yapmış olduğumuz değerlendirme sonucunda Bakanlar Kurulu kararı yayınlandı. Genel oranları artırdık. Yeni sistemin temel özelliklerinden birisi azalan oranlı yeni bir vergileme sistemine geçmiş olmamız. Aracın fiyatı belirli aralıkların altında ise bu oranları aşağı çektik. 1,6 cc olan araçlarda oran yüzde 60, ancak aracın fiyatı 40 bin-70 bin arasındaysa oran yüzde 50 oluyor. Düşük fiyatlı araçlar vergi oranını düşürmüş olduk. Bugün piyasada satılan 100 araçtan 96’sı 1600 cc’nin altındaki araçlardan oluşuyor. Yüzde 3-3,5’i 1600 cc – 2000 cc araçlar.

6_d Maliye Bakanı Ağbal ÖTV Oranlarını Açıkladı! Maliye Bakanı Ağbal ÖTV Oranlarını Açıkladı! 6 d

Bakanlar Kurulunda görüşülen ve karara bağlanan ÖTV düzenlenmesi sonucunda yüzde 42 oranında otomobillere vergi artışı yansıtılmayacak. Bu da çıplak satış yani ülkeye giriş yaptığı fiyat 40 bin liranın altındaki araçlar için geçerli olacak. En düşük fiyat artışı ise 2 bin 360 lira olarak belirlendi.

1600cc altı olan araçların yüzde 17’lik kısmının 70 bin TL’nin üzerinde olduğu düşünülünce bu otomobillerin fiyatında 12 bin 390 liralık artış yaşanacak. şayet otomobil 1600 ile 2000cc arasındaysa ve çıplak fiyatı da 100 bin TL’yi aşmıyorsa 11 bin 800 TL artış olacak.

Son olarak 2000cc üzeri otomobillerin fiyatında ise 26 bin 550 liralık artış meydana gelecek.

Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın ÖTV için yaptığı açıklamalar bu şekildeydi. Bakalım ilerleyen zamanlarda bu durum otomobillere olan ilgiyi ve satışları ne yönde etkileyecek?

Kaynak: Ntv.com.tr