MacOS Kullanıcılarına Virüs Alarmı

macos kullanıcılarına virüs alarmı MacOS Kullanıcılarına Virüs Alarmı 3314985973 c8d05996e2

İnternet kullananların korkulu rüyası haline gelen zararlı yazılımların son günlerdeki yeni kurbanı MacOS işletim sistemi oldu. Üstelik bu defa ki diğerlerine nazaran çok daha tehlikeli!

Kötü amaçlı kişiler internet kullanıcılarını zor durumda bırakmaya devam ediyor. Geliştirdikleri zararlı yazılımları bir şekilde karşı tarafa bulaştıran kişiler tarafından çalınan bilgi ve belgeler sık sık haberlere konu oluyor. Öyle ki bundan yalnızca bireyler değil ülkelerin önemli sistemleri de etkileniyor. Bu haberimizin konusunu ise MacOS ve ona bulaşan zararlı yazılım içeriyor. Hem sizi izleyen hem de dinleyen tehlikeli yazılıma dair detayları sizler için hazırladık.

MacOS ve Apple bir bütün. Güvenilir olması ile kullanıcılarında beğenisini kazanan işletim sistemi bilgisayar için geliştirilmiş en iyi donanımlardan birisi olarak gösteriliyor.  Hal böyle olunca hakkında çıkan haberlerde bir o kadar dikkat çekiyor. Özellikle de konu güvenlik ise!

macos-sierra-ots-header-1200x630-c macos kullanıcılarına virüs alarmı MacOS Kullanıcılarına Virüs Alarmı macos sierra ots header 1200x630 c 1024x538

MacOS’u gündeme getiren problemlerin kaynağı ortaya çıkan ve bir hayli tehlikeli gözüken bir yazılım. Kişilerin direkt olarak özel hayatına saldırmayı amaçlayan zararlı yazılım MacOS’u tehdit etmeye devam ediyor.

Bu durumu ortaya çıkaran kişi ise tanıdık. Eskiden NSA’de çalışan ancak son zamanlarda Apple’daki açıkları keşfetmesi ile ünlenen Patrick Wardle şimdi de bu azarlı yazılımı fark etti. Üstelik bu yazılım diğerlerinden biraz farklı. Sizi hem mecidiyekoykonut.com izleyip hem de kaydettiği sesleri kötü amaçlı kişilere yollayabiliyor. Farkı ise şu şekilde ortaya çıkıyor. MacOS’un içine yerleştirilen, herhangi bir dış müdahaleyi engelleyen sistem bu yazılıma karşı koyamıyor. Dolayısıyla ortaya ciddi bir güvenlik açığı çıkmış oluyor.

Patrick Wardle yalnızca bu zararlı yazılımı bulmakla kalmadı ve kendisi bir yazılım üzerinde çalışarak kullanıcılara sundu. OverShight adlı yazılım internet sayfasından ücretsiz olarak indirilebiliyor.