Macbook’ta Tek Kulaklıktan Ses Gelmesi

Macbook tek kulaklıktan ses gelmiyor Macbook’ta Tek Kulaklıktan Ses Gelmesi Macbook’ta Tek Kulaklıktan Ses Gelmesi macbook kulaklik sorunu

Mac OS X işletim sistemine sahip bilgisayarlar genellikle kullanıcılarına fazla sorun yaşatmazlar. Özellikle donanımsal olarak sorun yaşayan kullanıcıların sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Yaşanan sorunların da büyük çoğunluğu kullanıcı veya güncelleme kaynaklı oluyor. Son 2 yıldır Macbook kullanıcıları tek kulaklıktan ses gelmiyor problemi yaşıyor. Bu sorunun nedeni ve çözümü ise bir kaç yıl sonrasında bulundu.

Tek Kulaklıktan Ses Gelmeme Sorununun Nedeni

Yaşanan tek kulaklıktan ses gelmeme sorunu karşısında kullanıcılar genellikle ilk olarak kulaklık değiştirme yöntemine başvurdular ancak sonuç yine aynı olarak kaldı. Bluetooth kulaklık kullanıldığında problem yaşanmayan ses ayarlarında soket girişi ile bağlanan kulaklıklarda tek taraftan ses gelmeme sorunu yaşandı. Sorunun kaynağı ise Apple tarafından yayınlanan bir güncelleme olduğu belirlendi.

Güncellemeye göre ses ayarlarında yapılan değişiklikler sonucunda bazı Macbook’larda kulaklık ses düzeyi bölümünde sesin tek tarafa verilmesi sağlanıyor.

Diğer yandan ise yaşanan sorun kulaklık giriş soketi kaynaklı olabiliyor. Bu durumda donanım değişikliği yapmak gerekiyor ancak soket problemi yaşamamak için kulaklığı takarken soket içerisinde yukarı aşağı veya sağa sola hareket ettirilmemesi gerekiyor.

Macbook kulaklık çalışmıyor Macbook’ta Tek Kulaklıktan Ses Gelmesi Macbook’ta Tek Kulaklıktan Ses Gelmesi macbook kulaklik

Tek Kulaklıktan Ses Gelmiyor Sorununun Çözümü

Macbook tek kulaklıktan ses gelmiyor diye şikayette bulunan kullanıcıların fikir alışverişinde bulunması sonucunda sorunun güncelleme ile geldiği fark edildi ve çözüm yolu bulundu. İşte çözüm adımları;

  • Ekranın sol üst köşesinde bulunan Apple simgesine tıklayarak sistem tercihlerini açın,
  • Sonrasında ses menüsüne gelerek karşınıza gelen ekran üzerinde bulunan ses dengesinin düzeyin kontrol edin.
  • Ses dengesi bölümünde ayarlar çubuğunun ne sağ ne de sol bölmeye yakın olmaması gerekiyor.
  • Eğer bir tarafa yakınsa tam ortaya denk gelecek şekilde ayarlayın.

Bu işlemi öncelikle kulaklık taktıktan sonra yapmanız gerekiyor çünkü güncelleme hatası kulaklık takınca ses ayarlarının değişmesine neden oluyor. Bundan dolayı ayarlamayı yaparken kulaklık takın ve yapın ancak sonrasında kulaklığı çıkarınca ses dengesinde değişiklik olup olmadığını kontrol edin.

Genel olarak tek kulaklıktan ses gelmiyor sorunu kulaklıkların dayanıksızlığından kaynaklanabiliyor. Özellikle kulaklıkların sert bir şekilde kullanılması ve katlarken fazla çekiştirmek kulaklığın içerisindeki kabloların hasar görmesine neden oluyor.