Macbook ‘’Klavye Tuşları Çalışmıyor’’ Sorununa Çözüm

Mac klavye çalışmıyor Macbook ‘’Klavye Tuşları Çalışmıyor’’ Sorunu Macbook ‘’Klavye Tuşları Çalışmıyor’’ Sorununa Çözüm macbook klavye problemi

Windows işletim sistemine sahip bilgisayara göre hatasız sayılabilecek Mac OS X işletim sistemi bazı zamanlarda problem yaşayabiliyor. Oldukça az görülen bu problemler arasından kullanıcılardan gelen şikayetlere göre en sık karşılaşılanı Mac klavye çalışmıyor sorunu oldu. 4 farklı açıdan değerlendirme yapılarak bu sorunun çözümünü sizler için hazırladık.

1.    Harici Klavyenin Tuşları Çalışmıyorsa

Bu durumda klavye ile Mac arasındaki bağlantı problemi görülür. Öncelikle klavyeyi çıkarıp yeniden takmak ile sorunun çözülüp çözülmediğine bakılması gerekiyor. Hala sorun yaşanıyorsa klavye bağlantısını farklı bir USB portuna takarak deneyin. Eğer sorun bu işlemden sonra düzeldiyse Mac cihazınızın servise götürülmesi gerekiyor. Eğer farklı bir klavye ile aynı USB kapısı çalışıyor ise önceki klavyenizde problem var demektir.

2.    Yerleşik Klavyedeki Bazı Tuşlar Çalışmıyorsa

Eğer bilgisayarınız sadece sayıları işleme alıyor diğer tuşları görmüyor ise Sayı Kilidi tuşu üzerindeki ışığın kapalı olduğunu kontrol edin. Eğer ışık açık ise kapatmak için kilit ikonunun bulunduğu tuşa basın. Diğer bir yandan hiçbir tuş çalışmıyor ise pil azaldı uyarısı alıyor olabilirsiniz. Bu durumda Macbook güç koruması için klavyeyi devre dışı bırakır. Bu sorun için şarj kablosunu takmak yeterli olur.

3.    Büyük Harf Kilidi İle Ortam Çıkarma Tuşu Çalışmıyorsa

Yaşanan Mac klavye çalışmıyor sorunu için sadece bu iki tuş sorun yaratıyorsa sorunu ortadan kaldırmak için kilit ikonu bulunan tuşa bir önceki anlatılan çözümdekinden daha uzun süreli basın. Genelde bu tuşlara yanlışlıkla basılmasını önlemek için yanıt verme süresi artırılıyor.

Macbook klavye sorunu Macbook ‘’Klavye Tuşları Çalışmıyor’’ Sorunu Macbook ‘’Klavye Tuşları Çalışmıyor’’ Sorununa Çözüm mac klavye calismiyor 1024x640

4.    Diğer Tüm Tuşlar Çalışmıyorsa

Bu durumda aşağıdaki yönergeleri izleyin;

  • Elma menüsüne tıklayarak sistem tercihlerini açın sonrasında dikte ve konuşmaya tıklayarak metin okumaya tıklayın. Bu kısımda ‘’Tuş basılı tutulduğunda seçili metni seslendir’’ tercihi seçili ise bu seçimi kaldırın ve başka bir tuş seçmek üzere Değiştir butonuna basın.
  • Elma menüsünden sistem tercihlerini açın ve klavyeyi tıklayın. Sonrasında giriş kaynaklarına tıklayarak ‘’Giriş menüsünü menü çubuğunda göster’’ tercihini seçin. Bir sonraki adım olarak giriş menüsünü açarak doğru klavyenin seçili olduğunu kontrol edin.
  • Eğer Mac klavye çalışmıyor sorunu yaşıyorsanız 3. Yöntem olarak elma menüsünü açıp sistem tercihlerini açmanız gerekiyor. Karşınıza çıkan ekran üzerinden erişebilirlik menüsünü açarak Fare/İzle kısmını açın. Burada fare tuşlarının kapalı olup olmadığından kesin bir şekilde emin olun. Bu tuşun açık olması sayısal tuşların imleci hareket ettirmesine neden olur.
  • Son çözüm yolu olarak elma menüsünden sistem tercihlerini açarak erişebilirlik menüsüne tıklayın. Sonrasında klavye kısmını açarak Yavaş Tuşlar seçeneğinin kapalı olup olmadığından emin olun. Bu tuşun açık olması tuşların normalden daha geç algılamasına neden olur.[ads2]