Londra Çevre Kirliliğinde Pekini Geçti

londra Çevre kirliliğinde pekini geçti Londra Çevre Kirliliğinde Pekini Geçti LONDRA   EVRE KR  LL

Londra Çevre Kirliliğinde Pekini Geçti Kim derdi ki İngiltere’nin başkenti Londra gün gelecek çevre kirliliğinde Çin’in başkenti Pekin ile yarışacak. Evet, geçmişte olimpiyatlara ev sahipliği yapmış  iki şehir Londra ve Pekin modern çevre kirliliği konusunda adeta birbirleri ile yarışıyor.

Tabi bu yarış olumsuz anlamda bir yarış.

Londra bu kış soğuk ve yel olmayan havada sahip olduğu kirlilik ile adeta rekor kırdı. Geçtiğimiz ay 18 -24 Ocak tarihleri arasında yapılan ölçümde Londra’da modern çevre kirliliğinin rekor kırdığı öğrenildi.
2012’de King’s College London’da geliştirilen kirlilik indeksinin ortaya çıkmasından beri en yüksek değerlerin 18-24 Ocak tarihleri arasında görüldüğü ve 20 farklı bölgede katsayının sınır değer olan 10’a ulaştığı, yine aynı üniversiteden Andrew Grieve adında bir analist tarafından dile getirildi.

Hatta Londra Belediye Başkanı çocukların mümkün olduğunda dışarıda oynamaması gerektiğini ,kapalı alanlarda vakit geçirmeleri gerektiğini söyledi.

Ayrıca uzmanlar ve Londra Belediye BaşkanıSadiq Khan’ın da söylediği gibi hava krililiği yasal sınırın tam 2 misli durumunda ve alarm veriyor. Yani şu an Londra’da çok kirlilik var.

Bu kötü şöhret Londra için yeni değil. 2010 yılından beri Londra bu sınır daha yılın ilk günlerinden aşıyor.

Londra ve İngiltere 2010 yılından beri Avrupa Birliği hava kalitesi sınırlarını geçmekte. Geçtiğimiz sene Londra’daki kirlilik değerleri yıllık sınırını ilk sekiz gün içinde aşmıştı; bu yıl  yalnızca beş gün yeterli oldu.

Kirliliği önlemek adına projeler geliştiriliyor ve bu projeler üniversitelerde tartışılıyor ama bir türlü çözülemiyor. Bu sorunun artık kördüğüm olmasında Londra’nın rüzgarsız havasının ve trafik probleminin büyük payı var.