Laptop Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

laptop Laptop Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Diz  st

Laptop aldıktan sonra her bilinçsiz kullanıcının bir süre sonra bilgisayarla sorunu oluyor. Bu sorunlar genellikle dizüstü bilgisayarın kasması, hiç olmaması gereken anlarda ısınıp kendini kapatması, batarya ömrünün bilgisayarı aldığınız bayiinin söylediğinden çok daha kısa sürede tükenmesi gibi sorunlar oluyor. Çoğu zaman çok can sıkan bu durumlarla karşılaşmamak için laptopu nasıl kullanmamız gerekmekte gelin bir bakalım.

 

Öncelikle gelin laptopun neden çok yüksek derecede ısınmış olabileceğine bakalım. Laptoplar, kabloların ve kanalların yerleştirilmesi açısından masaüstü bilgisayarlar kadar büyük alana sahip olmadığından hava kanalları masaüstü bilgisayarlara nazaran daha küçüktür. Bu sebepten dolayı dizüstü bilgisayarınızın hava kanalları çok daha çabuk tıkanır. Yani yapmanız gereken hava kanallarının tıkanmamasını sağlamalı, tıkandığında ise size en yakın bilgisayar tamircisine gidip temizlettirmelisiniz. Dizüstü bilgisayarınızın ısınması için bu kanalların pislikle dolması zorunlu değildir.

 

Eğer dizüstü bilgisayarınızı kullanırken bilgisayarınızı yastığın, dizlerinizin veya kanepe gibi yerlerin üstünde tutarsanız, bilgisayarınıza hava girişini engellemiş olursunuz. Bilgisayarınıza hava giremeyeceği için aşırı derecede ısınır. Dizüstü bilgisayarınızı kullanırken altına dizüstü bilgisayar soğutucusu koymanız tavsiyemizdir. Unutmayalım dizüstü bilgisayarınızın aşırı ısınması sorunu, bilgisayarınızın kasma sorununu da beraberinde getirir. Bir de bilgisayarınızın pil ömrünün kısa olmasının sebeplerine, ardından da alternatif çözümlerine bakalım. Laptopu kullanırken bilgisayarınız fişe takılı olmasın.

 

Sık şarj edilen pilin ömrü, gerektiğinde şarj edilen pilin ömrüne nazaran çok daha çabuk biter. Eğer mevcut pilinizin ömrü bittiyse en kısa sürede değiştirmeye bakın. Bilgisayar kullanım halinde iken ekran parlaklığı görmeniz için yetecek kadar olsun. Yüksek ekran parlaklığı ile kullanmak pil ömrünü kısaltmakla beraber gözlerinize de ciddi zararlar verebilir. Laptopun yazılım güncellemelerini sık sık denetleyip, yeni güncelleme geldiğinde en kısa sürede güncellemeyi yapmalısınız. Dizüstü bilgisayarınızın hem kasmaması için, hem ısınmaması için hem de pil ömrünün kısa sürede bitmemesi için arkada çalışan programları devre dışı bırakın. Size verebileceğimiz son tavsiye ise bilgisayarınıza bir SSD taktırmanızdır, bilgisayarınızı hem hızlandıracaktır, hem de yormayacaktır.