HP Laptop Klavye Çalışmıyor Sorunu

Laptop Klavye Çalışmıyor Klavye Çalışmıyor HP Laptop Klavye Çalışmıyor Sorunu laptop klavye calismiyor

HP marka laptoplarda kullanıcıların son zamanlarda karşılaştığı klavye çalışmıyor sorunu firma tarafından açıklanan sorun çözümü ile ortadan kaldırılmaya çalışıldı. Klavyenin çalışmama sorunu laptoplarda yazılımdan dolayı kaynaklanıyor.

Klavye Çalışmıyor Sorununa Çözüm

HP marka dizüstü bilgisayarlarda yaşanan klavye çalışmama sorunu için aşağıdaki işlemleri sırasıyla uygulamanız halinde sorunu ortadan kaldırabileceğinizi göreceksiniz.

  • Bilgisayarınızı yeniden başlatarak açılırken art arda ESC tuşuna basın,
  • Eğer kurulum menüsü ESC tuşuna basılırken açılmazsa tümleşik klavye donanımı çalışmıyor demektir. Bu gibi durum ile karşılaşılırsa servise göndererek donanım olarak klavye değişmesi gerekiyor. Bu sorunu giderene kadar USB portu üzerinden bağlanacak harici klavye ile idare edilebilir.
  • Diğer yandan ise eğer kurulum menüsü açılırsa bu aşamada klavyeyi kullanmayı deneyin. Klavye kurulum menüsünde kullanılabiliyor ancak Windows yüklenince kullanılmıyorsa yazılımsal sorun var demektir.
  • Yazılımsal olarak klavye sorunu yaşanırsa aygıt yöneticisini açarak görüntüle üst menüsünden gizli aygıtları göster butonuna tıklayın.
  • Sonrasında klavye aygıtına sağ tık yaparak ardından kaldır seçeneği ile klavyeyi kaldırın.
  • Daha sonrasında bilgisayarı yeniden başlat ile klavyenin yeniden yüklenmesini sağlayabilirsiniz.

Yaptığınız bu işlemler sonrasında HP marka bilgisayarlarda klavye çalışmıyor sorunu giderilmiş olur. Ancak yine de devam ediyorsa servise göndermeniz gerekiyor.

HP Klavye Sorunu  Klavye Çalışmıyor HP Laptop Klavye Çalışmıyor Sorunu hp klavye sorunu

Yerleşik Laptop Klavye Çalışmama Kaynağı

Sorun çözümü için sorunun kaynağının iyi bilinmesi gerekiyor. Genellikle klavyenin yazılımsal olarak sorun yaşaması USB ile harici bir klavye bağlanması sonrasında sistemin iki klavye arasında ki geçişte sorun yaşamasından kaynaklanıyor. Bu durumda genellikle harici klavyelerin sıklıkla çıkarılıp takılmasının daha büyük etkisi görülüyor. Diğer yandan ise laptoplara sıklıkla program yüklenip silinmesi sistem dosyalarının da arada silinmesine neden olabiliyor.[ads2]

Son zamanlarda özellikle klavye çalışmıyor sonunun kaynağı olarak virüsler de gösterilebilir. Bilgisayara bulaşan virüslerin bazıları bilgisayar tuşlarının kaydını tutarak banka hesaplarının şifrelerini çalmaya çalışıyorlar. Bazı virüsler ise klavyeyi çalışmaz hale getirerek bilgisayarın kullanılmaz hale gelmesine neden oluyor. Son zamanlarda sıklıkla görülen WannaCry virüsü önemli sistem dosyalarını şifreleyerek donanımları kullanılmaz hale getirip düzeltilmesi için fidye işitiyorlar. Bu virüsten kurtulma yolu henüz bulunmuyor ancak e-postalardan bulaştığı için size gelen mailler üzerindeki linke tıklamayarak bulaşmamasını sağlayabilirsiniz.