Korsan İçeriklerin Sonu Geliyor!

korsan İçeriklerin sonu geliyor! Korsan İçeriklerin Sonu Geliyor! computer with lcd

Korsan içerikler kullanıcıların kâbusu olmaya devam ediyor. Daha önceden yapılan tüm haberler söz konusu tehditlere karşı önlemleri içeriyordu ancak görülen o ki yeni adımlar yolda.

Duruma şöyle bir göz atacak olursak Rusya’nın korsan içeriklerle ilgili dünyanın merkezinde yer aldığını söyleyebiliriz. Korsan adı taşıyan oyunlardan filmlere pek çok alanda kötü bir şöhrete sahip olan ülkede işler gittikçe zor bir seviyeye doğru ilerliyor. Hükumet elinden geleni yaparak çeşitli yöntemler ile kötü niyetli kişilerin önüne geçmeye çalışsa da gerçek şu ki gerekeni tam manasıyla yapamadı. Dolayısıyla yaşanan mağduriyetlerin sayısı hızla arttı ve konu Rusya Kültür Bakanlığına kadar gitti. Yapılan başvuru korsan paylaşımlarla ilgili yeni bir düzenleme yapılmasını içeriyordu.

Durumu iyileştirmek adına ne gibi adımlar atılacak?

i (1) korsan İçeriklerin sonu geliyor! Korsan İçeriklerin Sonu Geliyor! i 1 1

Öncelikli olarak yapılması gerekenler arasında bir yasanın çıkarılması yer alıyor. Yasa ile düzenlemelerin daha kolay bir şekilde hayata geçmesi amaçlanırken sosyal medya ve internet aracılığı ile üretilen ve paylaşılan içeriklerinde telif haklarına dair koruma söz konusu olacak.

Facebook dünyaca ünlü bir sosyal paylaşım sitesi. Ona benzerliği ile dikkat çeken vKontake isimli sitede bundan böyle telif hakları için belirli önlemleri bünyesinde barındıracak. Özellikle sosyal medya hesapları sayesinde yapılan korsan yazılım dağıtımının önüne geçmek adına hükumetin böyle bir seçenek üzerinde durduğu belirtiliyor.

Şu ana dek yaşanan mağduriyetler bahsedilen yasa ve önlemler konusunda çok daha önceden adım atılması gerektiğini gösteriyordu. Başvurular sonunda korsan içeriklerin engellenmesi konusu nihayet gündeme gelmeyi başardı.

Oyun dünyasının son zamanlarda gittikçe büyüdüğünü düşünürsek korsan yazılımların ne denli tehlikeli olduğunu anlayabiliriz. Rusya’nın bu alanda kötü bir üne sahip olması yapılacak düzenlemelerin işe yarayıp yaramayacağı konusunda gözlerin ülkeye çevrilmesine neden olacak. Şu ana dek yapılan en önemli hamle VK ile yapılan telif haklarına dair anlaşmalar oldu.