Kış Lastiği Uygulamasının Önemi!

Kış Lastiği Uygulamasının Önemi! Kış Lastiği Uygulamasının Önemi! snow tire

Kış geldi, her alanda çeşitli hazırlıklar başladı. Peki, yollara çıkacak sürücüler için otomobillerinde yapmaları gereken yenilikler neler?

Kış mevsimi olanca hızıyla hayatımıza girdi. Kar, yağmur derken olumsuz hava şartları altında çok sayıda kazalar meydana gelebiliyor. Gereken önlemleri almanın zamanı ise geldi.

Özellikle kar yağışından etkilenen şehirlerimizdeki sürücülerin bu anlamda çok dikkatli olması gerekiyor. Otomobillerin yaz havasından çıkarılıp kış şartlarına uyum sağlaması şart. Kış lastiği uygulaması da bu yüzden hayati önem taşıyor.

Kış lastiği uygulaması yıllardır ülkemizde tercih ediliyor ve böylece yollarda meydana gelebilecek kazaların, yoğunlukların önüne geçilmesi amaçlanıyor. Yoğun araç trafiğiyle boğuşan şehirlerde yaşanacak herhangi bir aksi durum neticesinde çok sayıda insan mağdur olabiliyor.

winter-tires Kış Lastiği Uygulamasının Önemi! Kış Lastiği Uygulamasının Önemi! winter tires

Kış lastiği takılmasının sebeplerinden bir tanesi yol tutuşunun artırılmasıdır. Yaz lastiklerinde 7 derecenin altı tehlike arz ediyor ve yol tutuşu azalıyor. Sertleşen bir malzemeye sahip olan yaz lastiklerinin bu yüzden kış aylarında değiştirilmesi gerekiyor. Yağmur, kar ve buzlanma gibi olaylar esnasında sürücülerin araçlarıyla yolda ilerlemesi böylelikle daha kolay hale geliyor.

Sürücülerin ise konuyla ilgili dikkat etmeleri gereken bir nokta bulunuyor. O da dört tekerleğin birden kış lastikleri ile değiştirilmesi. Aksi takdirde istenmeyen sonuçlar doğabiliyor.

Kış aylarında asfaltların farklı şekillerde karşımıza çıkması mümkün. Örneğin karlı ya da buzlu olması durumunda araçların yola tutunması ve gerektiği zaman güzel bir şekilde durabilmesi için kış lastiği şart.

27 Kasım 2012 tarihinde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yayınlanan Kış Lastiği Genelgesi konuyla ilgili gerekli bilgileri sürücülere aktarmakta ve her yılda bu uygulamaya devam edilmektedir. Her gün yola çıkan veya uzun yol şoförlüğü yapan vatandaşlarımızın gerekli hassasiyeti göstermeleri, hem kendileri hem de sevdikleri için çok önemli.