KAN İHTİYACINA MOBİL ÇÖZÜM

KAN İHTİYACINA MOBİL ÇÖZÜM KAN İHTİYACINA MOBİL ÇÖZÜM acil kan ihtiyac  ma mob

Acil kan ihtiyacı bazen hayat kurtarabiliyor. Bunun farkında olan SDÜ Teknoloji Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencisi Eftal Yurtseven ve Serkan Özdemir bu ihtiyaca anında cevap verilmesi için teknolojiden yaralanma yoluna gidileceğini net biçimde gösterdi.

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencisi Serkan Özdemir, acil kan ihtiyacına anında cevap verilmesi, kan bağışına olan ilgiyi arttırmak için oranını artırmak amacıyla mobil bir uygulama hayata geçirdi. Bu proje “Kan lazım” adı altında gönüllüleri bir araya getiriyoır ve bu gönüllüler aynı zamanda kan gereksinimi olan ihtiyaç sahipleri ile bir bağlantı kuruyor.

Elbette bunun için akılı telefonlara veya tabletlere uygulamayı indirmek gerekiyor. Amaçlarının hem güvenli hem de hızlı kan bağışı olduğunu belirten Eftal Yurtseven konu hakkında şunları dile getirdi:

“Cep telefonu mesajıyla ulaşılacak insan sayısı son derece kısıtlı. Bunu nasıl daha güçlü hale getirebiliriz ? Bu soru üzerine çok kafa yorduk ve “Kna Lazım mobil uygulamasını hayata geçirdik”Kan Lazım mobil ara yüzümüzde yanında trombosit ve diğer ihtiyaçların listelendiği bir bölüm var. İhtiyaç sahibi  acil kan ihtiyacı olduğunda yakınlardaki tüm donörleri buluyor. Böylece yardımlaşma ve haberleşme gerçekleşiyor. Sorunsuz  hızlı şekilde onlara anlık bilgi gönderebiliyor” diye konuştu

BİLGİLERİ HASTANE İLE PAYLAŞILMIYOR

Sağlık çevreleri tarafından takdir edilen projenin bir diğer baş mimarı Serkan Özdemir ise kullanıcıların , mutlaka kan ihtiyaçları olduğunu hastaneye ispatlayıp  daha sonra hastane üzerinden mobille çağrı yapabileceklerine dikkati çekti. Projenin en büyük faydasının ise   hastane ara yüzü bulunması olduğunu belirten  Özdemir, “Hastane ara yüzümüzde kan çağrısı yapılabiliyor. Bu çağrı yapılırken; hiçbir şekilde donör bilgileri ad soyad  dahil kullanıcı bilgileri hastaneyle paylaşılmıyor” dedi.