İstanbul Trafiğine Mobil Çözüm

İstanbul trafiğine mobil Çözüm İstanbul Trafiğine Mobil Çözüm ist trafi  i
İstanbul Trafiğine Mobil Çözüm
Trafik yoğunluğu ve toplu taşıma İstanbul’un en önemli sorunu. Ama teknolojik sistemler o kadar hızla gelişiyor ki artık İstanbul trafiği de bundan etkilenecek. Tabi olumlu anlamda.
ULAŞIM ALTERNATİFLERİ SUNUYOR
Edinilen bilgiye gore, alternatif ulaşım olanakları sunmak ve şehir içi yolculukları planlamak için projelendirilen “Ulaşım Asistanı Mobil Uygulaması”, yolculara İstanbul’daki ulaşım yöntemleri hakkında bilgi alabilme, alternatifleri arasından kendi tercihlerine nazaran en uygununu seçebilme, seyahatlerini planlayabilme ve takip edebilme olanakı sağlayacak.
Taksi, servis ve toplu taşıma enstrumanlarını hesaba katarak seyahat planlaması yapılabilecek “mobil ulaşım asistanı” sistemi yardımıyla vatandaşlar gidecekleri yere en kısa zamanda, hangi çalgıla ulaşabileceklerini görebilecek.
Yolculuklarını en kısa sürede yapmak isteyen İstanbullular bu uygulamayı kullanarak alternatif ulaşım sistemleriyle kendilerine sunulan zaman alternatiflere gore seyahatlerini planlayacak.
TAKSİ CEPTEN ÇAĞRILACAK
Sistem içinde bulunan taksi uygulaması sayesinde yurttaşlar bulundukları noktaya taksi çağırabilecek, ödemeyi mobil uygulama üzerinden kredi kartı veya diğer elektronik ödeme şekilleriyle yapabilecek. Söz konusu sisteme dahil olacak sarı civcivler kent merkezinde boşu boşuna turlamak ile kaybedeceği zamanı ve parayı artık unutacaklar. Yani kazanan hem taksiciler hem de vatandaş olacak.[ads2]
VATANDAŞA SORULACAK
Sisteme dahil olan taksileri kullanan yurttaşlar, yolculuğun sonucunda aldığı hizmete de puan verebilecek. Yolculuktan memnun kalmaması yahut olumsuz bir durum yaşaması halinde vatandaş şikayette bulunabilecek. Takside eşya kaybolması durmunda halinde bildirimde bulunarak en kısa sürede taksiciye ulaşabilecek. Dev metropolde mayıs ayına kadar 3900  bin ticari taksiye mobil uygulamayla ilgili aygıt kurulacak. İlk etapta denenecek.
İki yıl içinde kullanıma  sunulması bekleniyor. Böylece   iOS ve Android yüklü cep telefonlarına  sahip olanlar bu uygulamayı kullanacak. Ayrıca bilgisayar üstünden de bu kolaylıktan yararlanılabilecek.