İran Ve Boeing Arasındaki 16 Milyar Dolarlık Dev Anlaşma!

İran Ve Boeing Arasındaki 16 Milyar Dolarlık Dev Anlaşma! İran Ve Boeing Arasındaki 16 Milyar Dolarlık Dev Anlaşma! header nav menu products 1

İran ve ABD arasındaki görüşmeler tamamlandı ve Boeing uçaklar için gerekli imzalar atıldı. İran Havayolları 80 yolcu uçağı sipariş edecek.

İran Devlet Ajansından paylaşılan bilgide İran havayollarının Amerika Birleşik Devletleri’nin dev uçak üreticisi şirketi Boeing ile anlaştığı yer aldı. 80 yolcu uçağı almayı planlayan İran Havayolları tarihteki en büyük ticari anlaşmalardan birisine de imza atmış oldu. 1979 İslam Devrimi ile başlayan sürecin ardından İran ve ABD arasındaki en büyük ticari anlaşma olarak göze çarpan uçak siparişi bu anlamda tarihe geçti.

İran Havayolları CEO’su yaptığı açıklamada 10 yıl içerisinde talep ettikleri uçakları almış olacaklarını ifade etti. 50 adet Boeing 737 ile 30 adet Boeing 777 yolcu uçakları on yıl içerisinde İran’a teslim edilecek.

Anlaşmanın değeri ise toplam 16.6 milyar dolar olarak belirtildi. ABD hükumetinin de onay vermesi ile beraber Tahran’da taraflar masaya oturdu ve imzaları attı.

737ng31df İran Ve Boeing Arasındaki 16 Milyar Dolarlık Dev Anlaşma! İran Ve Boeing Arasındaki 16 Milyar Dolarlık Dev Anlaşma! 737NG31df

Dünyanın en büyük sivil ve askeri uçak ve helikopter üreticilerinden bir tanesi olan Boeing firması 1916 yılından bu yana üretimlerini sürdürüyor. William Edward Boeing tarafından kurulan şirket hem askeri hem de ticari uçaklarda üretiyor.

İran ve ABD arasında varılan anlaşma bir süre önce Temsilciler Meclisinde konuşulan ve onaylanan tasarıyı akıllara getirdi. Kasım ayında görüşülen tasarıya göre ticari uçakların İran’a satışının engellenmesi için gerekli lisansların verilmemesi isteniyordu. Ancak onaylanan tasarının yürürlüğe girebilmesi için önce Kongrenin senatosunda kabul edilmesi daha sonrasında da Başkan Barack Obama’nın onayının alınması gerekiyor. Fakat beyaz saray yönetiminin vereceği cevabın olumsuz olacağı daha önce bildirilmişti.

İran ile Amerika Birleşik Devletlerinin yapmış olduğu Boeing yolcu uçağı anlaşmasının etkilerinin nasıl olacağı ve konuya ilişkin ABD cephesinden ne gibi yorumların geleceği ise önümüzdeki süreçte belli olacak.

 

Kaynak:Ntv.com.tr