Instagram’da Kara Liste Dönemi Başlıyor!

Instagram'da Kara Liste Dönemi Başlıyor! Instagram’da Kara Liste Dönemi Başlıyor! instagram

Instagram popülerliği ve Facebook tarafından satın alınmasıyla son günlerde gündemden düşmüyor. Sosyal medya platformları arasında üst sıralarda yer alan Instagram kullanıcıların ilgisini çekmeye devam ediyor. Üye sayısı her geçen gün artan sitenin fotoğraf severler tarafından sıkça tercih edildiğini görüyoruz.

Tüm bu olumlu yanların dışında kötü durumlarda yaşanmıyor değil. Özellikle istenmeyen mesajlar, rahatsız edici içerikler çok sayıda kullanıcının sıkıntı yaşamasına neden oluyor. Durumu çözmek için çalışmalara başlayan site yönetimi getireceği yenilik ile sorunun azalmasını amaçlıyor.

Aslında bu konu yalnızca Instagram bünyesinde değil internet kullanımının olduğu her alanda yaşanıyor. Anonim olarak hesap açan kişiler karşısındaki insanı rahatsız eden sonuçlar ortaya çıkarıyor ve durum gittikçe içinden çıkılmaz bir hale geliyor. Sosyal medyada kullanıcıları zor duruma düşüren olaylar yeni çözümler üretilmesi gerektiğini gösteriyor.

instagram-guvenlik-ipuclari-b_640x360 Instagram'da Kara Liste Dönemi Başlıyor! Instagram’da Kara Liste Dönemi Başlıyor! instagram guvenlik ipuclari b 640x360

Instagram söz konusu durumla ilgili ilk adımı atanlardan oldu. Duyurulan özellik sayesinde rahatsız edici içeriklere yönelik bir çözüm getirilecek. Instagram hesabı olanların sahip olacağı özellik kara liste adını taşıyor ve bu listeye eklenecek sözcüklerin atılacak yorumları engelleyeceği belirtiliyor. Yani belirlenen sözcükleri içeren yorumlar kişilere gönderilemeyecek.

Kara liste yöntemi bundan bir süre önce profesyonel sayfalar için yayınlanmış ve yorumların engellenmesi sağlanmıştı. Hakaret ve rahatsız edici içeriklere sahip olan yorumlar Instagram tarafından denetlenerek kaldırılıyordu.

Şimdi tüm kullanıcılara sunulacak özellik sayesinde insanları sıkıntıya sokan durumların azaltılması hedefleniyor. Instagram böylelikle hesap sahiplerinin bir nebze de olsa rahatlamasını sağlayacak. Araştırmalarda gösteriyor ki bu durum sanıldığından daha fazla yaşanıyor ve insanların keyfini kaçırıyor. Kara liste özelliğini geliştiren Instagram ekibinin bunu ne zaman yayınlayacağı ise henüz bilinmiyor. Yapılan haberlere bakacak olursak kısa süre sonra herkes için kullanıma sunulacak gibi görünüyor.[adsx]