İngiltere’den Mültecilere Fare ve Böcek Dolu Evler..

İngiltere'den mültecilere fare ve böcek dolu evler.. İngiltere’den Mültecilere Fare ve Böcek Dolu Evler.. ingiltere m  lteci

Avrupa mültecilere yaklaşımının ne kadar insanlık dışı olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. Türkiye kendisine sığınan mültecileri en iyi ve sorunsuz biçimde misafir ederken, demokrasinin doğduğu topraklar olan İngiltere’de  mültecilere yapılanlar yok artık dedirtti.

İngiltere hükümeti kendisine sığınan mültecilere insanın kalamayacağı evler tahsis esiyor. Bu evler genellikle ışık görmeyen, çöp evlerden bozma ve genellikle fare ve böceklerin istilasına uğramış evler.
Meclisin İç İlişkiler Komisyonu bu durumla ilgili bir rapor yayımladı. Sığınmacıların barınma durumunu anlatan raporda mültecilerin bu tip evlerde yaşamasının İngiltere adına utanç verici olduğu kaydedildi.

Raporda sığınmacılar için konut tahsis eden yüklenici firmalar da eleştirildi

İngiliz Parlamentosu İç İlişkiler Komisyonu, hükümeti,  bazı sığınmacıları fare ve böceklerin istilasına uğramış evlere yerleştirmekle  suçladı.
Komisyon, İngiltere’nin sığınmacılara yönelik barınma imkanlarıyla  ilgili rapor yayımladı.
Söz konusu raporda, ” Savunmasız kişilerin bu  koşullar  altında yaşamaya bırakılması utanç verici.” ifadesi yer aldı.
İŞTE O RAPORDAN BAZI ÇARPICI CÜMLELER
 “Genellikle evler ışık görmüyor. Havasız olduğu kadar nemli. Ayrıca fareler üst katlarda geziyor ve sığınmacıların erzak dolabına saldırıyor. Sonuçta bu evlerde yaşayan epey sayıda çocukların durumu da oldukça kritik. Yemek yenilen yerlerde farelerden geçilmiyor.Bir mülteci  ailenin  ise cilt rahatsızlığı nedeniyle  hekim  muayenesinden geçtiğinin de belirtildiği  raporda, rahatsızlığın nedeninin  böcek ısırığı kaynaklı olduğunun doktor  tarafından söylendiği belirtildi.
TEK KELİMEYLE REZALET
İç İlişkiler Komisyonu Başkanı ve İngiltere’de muhalefetteki İşçi  Partisinin parlamenteri  Yvette Coopers, rapordaki bulgulara dair yaptığı  açıklamada, mültecilerin  kaldığı bazı evlerdeki şartların rezil halde  olduğunu dile getirdi.
 Kadın vekil, “Bakanlık, standartlarını yükseltmeli, denetlemeleri  sıklaştırmalı , iltica talebindeki  gecikmelere değinmeli ve uygun kaynak  sağlandığından emin olmalı. Hali hazırdaki ihale sistemi iyi değil. Düzeltilmeli, gözden geçirilmeli.
‘Suriyeli Korunmasız Kişileri Yeniden  Yerleştirme Programı’ndan ders almalı. Mülteciler  için benzer reformlar  gerekli. Mevcut sözleşmeler bittiğinde , sığınmacıların barındırılması  konusunda karar mekanizmasının tekrardan yerel idarelere verileceği, tamamen yeni  bir sistem devreye alınmalı.” diye konuştu.