İddianameler Kabul Edildi: Demirtaş’a 142, Yüksekdağ’a 83 yıl hapis istemi

İddianameler Kabul Edildi: Demirtaş’a 142, Yüksekdağ’a 83 yıl hapis istemi hdpppp

Yıllardır terör örgütü PKK’nın devamı olduğunu her fırsatta dile getiren HDP zor durumda. Birkaç gün önce göz altına alınan Kars Milletvekili Ayhan Bilgen tutuklandı.

Ayhan Bilgen “terör örgütüne üye olmak” suçundan tutuklandı. Bilgen’in Abdullah Öcalan’ı öven pek çok sözü zaten kamu oyunca da biliniyordu.
DEMİRTAŞ’IN İDDİANAMESİ KABUL EDİLDİ
Çözüm sürecinde bazı yayın organları tarafından adeta barış elçisi olarak sunulan HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında hazırlanan iddianame kabul edildi. İddianamenin kabul edilmesiyle terör destekçisi ve savunucusu Demirtaş’ın hakim karşısına çıkacağı kesinleşti. Büyük bir ceza gündeme gelebilir.

Demirtaş hakkında hazırlanan iddianamede, PKK/KCK terör örgütünün idarecisi  olduğu, bu kapsamda terör örgütünün  “siyasi alan merkezi sorumlusu” olarak eylemlerini bizzat  yürüttüğü, diğer yandan  değişik tarihlerde katıldığı örgütün yasama organı konumunda olan DTK içerisinde de idareci  kimliğiyle hareket ederek eylem ve işlemlerde bulunduğu belirtiliyordu.

Demirtaş’ın yıllarca ceza evinde kalmasına vesile olacak olaylar ise 6-7-8 Ekim olayları. Bilindiği gibi Demirtaş bu tarihlerde halkı sokağa dökmüş ve pek çok kişinin ölmesine sebebiyet vermişti

Diyarbakır olayları

6-7-8 Ekim olayları olarak bilinen sokak olaylarının meydana gelmesinde HDP MYK’sından ve sonrasında yapılan açıklamanın etkili olduğu da dile getiriliyordu.

142 YIL HAPİS İSTENİYOR

İddianamede Demirtaş’ın “Terör Örgütü Yöneticiliği”, “Terör Örgütü Propagandası Yapmak”, “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasasına Muhalefet”, “Halkı Kin ve Düşmanlığa Alenen Tahrik”, “Halkı Kanunlara Uymamaya Tahrik”, “Suç İşlemeye Tahrik ve Suçu ve Suçluyu Övme suçlarından 43 yıldan 142 yıla kadar cezalandırılması isteniyor.