Hilal Göründü Mü 2016 Diyanet Açıkladı

Hilal Göründü Mü 2016 Diyanet Açıkladı Hilal Göründü Mü 2016 Diyanet Açıkladı Hilal Göründü Mü 2016 Diyanet Açıkladı 571e0ba318c7732b883adb0f

Müslüman ülkeler arasında Hilal görülmedi, yani bayram değil oruç tutulması gerekiyor tartışmalarının şiddetli bir şekilde artmasından sonra Diyanet açıklamalarda bulundu.

Müslüman ülkelerin çoğu hilal görülmedi diye bugün oruç tuttular. Bayramı ise yarın olarak kabul ettiler. Diğer müslüman ülkeler bu tutumu sergilerken, Türkiye’de ise bugün bayram kabul edildi.

Suudi Arabistan başta olmak üzere birçok müslüman ülke Hilalin görülmediğini bu durumda da orucun devam ettiğini savundular ve aynı şekilde de oruçlarına bugün devam ettiler.

DİYANET: DÜNYANIN HERHANGİ BİR YERİNDE GÖRÜLEBİLİR

Diyanet yetkilileri açıklama yaptı. “Hilalin dünya üzerinde herhangi bir yerde görülmesi orucun bittiği anlamına gelmektedir. Diğer müslüman ülkeler orucun bitmesi için hilalin illaki kendi ülkelerinde görülmesini söylüyorlar. Hilal 4 Temmuz tarihinde Güney Amerika’dan itibaren görülmeye başlandı ve bu da demek oluyor ki bugün bayram” şeklinde açıklamalarda bulundu.

“BAZI İSLAM ÜLKELERİ; HİLALİN, KENDİ ÜLKELERİ ÜZERİNDE GÖRÜLMESİNİ DİKKATE ALIR”

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Ekrem KeleşBazı İslam ülkeleri hilalin dünyanın herhangi bir yerinde görülmesini veya görülebilirliğini değil, kendi ülkelerinde görülebilirliğini dikkate almaktadır. Bu bayramda olduğu gibi Türkiye’den bir gün sonra bayram yapması bu sebepledir. Bu tür içtihat farklılığından doğan değişik uygulamalar kimsenin ibadetine zarar vermemektedir. Ramazanı şerif 4 Temmuz’da bitmiştir. 5 Temmuz Ramazan Bayramı’dır. Ramazan hilali 4 Temmuz’da Güney Amerika’dan itibaren görülmeye başlamıştır dedi.

DİYANET HİLAL’İN DÜNYADA HERHANGİ BİR YERDE GÖRÜLMESİNİ ESAS ALIYOR

Ekrem Keleş, Diyanet’in hilalin yerel görülmesini değil, dünyanın herhangi bir yerinden görülmesini esas aldığını belirtti.