Google’un Yapay Zekası İnsanı Yeniyor!

Google'un Yapay Zekası İnsanı Yeniyor! Google’un Yapay Zekası İnsanı Yeniyor! go

Teknoloji ilerledikçe yapay zeka ürünleri hayatımıza girmeye devam ediyor. Birçok sektörde şimdiden büyük etkiler gösteren yapay zeka, bir de Google’nin girişimciliği ile de birleşince ortaya harika bir teknoloji çıkıyor. Son olarak Google’nin ürettiği yapay zeka Dünya’nın en iyi Go oyuncusunu alt etmeyi başardı.

Geçtiğimiz günlerde Google’nin ürettiği yapay zeka ile Dünya Go Şampiyon’unun karşı karşıya geleceği konuşuluyordu. Bu buluşma gerçekleşti ve iki dev kozlarını paylaştılar. Daha öncesinde Go Şampiyonu  Lee Se-dol kazanacağına dair büyük iddialarda bulundu ancak aldığı sonuç pek de hoşuna gitmiş gibi gözükmüyor. Oynadıkları oyunda 5-0 ya da 4-1 kazanacağını belirten Lee Se-dol beklediğini alamadı ve oynanan iki oyunu da kaybetti. 2 oyunu da kazanan AlphaGo, Lee Se-dol ile bir oyunda daha çıkacak.

Google'un Yapay Zekası İnsanı Yeniyor! Google'un Yapay Zekası İnsanı Yeniyor! Google’un Yapay Zekası İnsanı Yeniyor! go 300x225

        Google’un Yapay Zekası İnsanı Yeniyor!

Eğer bu oyunun kazananı da AlphaGo olursa dünya şampiyonluğunu Se-dol’un elinden alacak gibi gözüküyor. Bu gelişme yapay zekanın ne kadar ilerlediğini ve artık insan aklının bile üstüne çıkabildiğini göstermiş oldu. İşin ilginç tarafı ise Google bu ikili arasındaki rekabeti kızıştırarak 1 milyon dolarlık bir ödül koymuş olması. Google yapay zekasına o kadar güveniyor ki, 1 milyon dolar gibi büyük bir ödül koyabiliyor. Bu ödülü Se-dol kazanması durumunda 1 milyon dolarlık bir ödülün sahibi olacak ancak AlphaGo kazanırsa bağışlanması düşünülüyor.

[ads1]
Go oyununun tarihi çok uzun zaman öncelere dayanıyor. 4000 yıl önce Çin’de ortaya çıkan bu oyun, satranca benzeyen kurallara sahip ancak oynanışı ve karmaşıklığı ile satrançtan bir adım daha önde. 8×8 tahtada oynanan satrancın tam 4 katı büyüklüğünde olması bu karmaşıklığın nedenini ortaya çıkarıyor. Çok basit kurallara sahip olmasına rağmen yapılacak bir hamlenin, yüzlerce hamleyi doğurduğu bu oyunda ileri hamleleri çok iyi tahmin edebilen oyuncular başarılı oluyor.

[ads2]