Google Translate Hataları Tarihe Karışacak!

Google Translate Hataları Tarihe Karışacak! Google Translate Hataları Tarihe Karışacak! blogger google translate ekleme

Kullanıcıların sıklıkla tercih ettiği hizmetlerden bir tanesi olan Google Translate güncellendi ve artık eskiye nazaran çok daha işlevsel bir hale geldi.

Google tarafından sunulan Translate hizmeti birçok dilde çeviri yapabilmesiyle eksikleri olmasına rağmen kullanıcılar tarafından ilgi gören bir uygulamaydı. Son güncelleme ile eksiklerin bir kısmı düzeltildi ve Nöral Makine Çeviri sistemine geçildi. Bu şekilde hataların en aza indirgenmesi hedefleniyor.

10 yıl önce hizmete sunulan Google Translate bünyesinde 103 dilde çeviri yapılabiliyor. Yıllar geçtikçe dil seçeneklerini artıran ve yenilikler sunan Google böylece kullanıcılar için uygulamayı daha fonksiyonel hale getirmeyi amaçlıyordu. Ancak tüm yeniliklere rağmen makine çevirisi olması hataları da beraberinde getiriyordu.

google-translate-nexus-6p-hero Google Translate Hataları Tarihe Karışacak! Google Translate Hataları Tarihe Karışacak! google translate nexus 6p hero

Uluslararası dil olarak kabul edilen İngilizce başta olmak üzere Almanca ve İspanyolca gibi diller tercümeler konusunda diğerlerine göre başarılıydı. Ama Türkçe ve Korece gibi dillerin çevirisinde hatalar fazlasıyla göze çarpıyordu. Google geliştirdiği ve hizmete sunduğu güncelleme ile bu durumu daha iyiye götürmeyi istediğini kanıtladı çünkü tam 8 dil için iyileştirme yapıldı.

Nöral Makine Çevirisi” teknolojisini hayata geçiren Google bu sistemin içerisine İngilizce, Fransızca, Almanca, Portekizce, Çince, Japonca, İspanyolca, Korece’yi dahil ederken yanlarına birde Türkçeyi ekledi.

Ülkemizde çeviri yapmak için Google Translate tercih edildiğinde ortaya çoğunlukla hatalı cümleler çıkıyor, tam verim alınamıyordu. Bundan böyle kullanılacak olan Nöral Makine Çevirisi sayesinde eski hatalar tarihe karışacak ve daha başarılı sonuçlar ortaya çıkacak diyebiliriz.

Türk kullanıcılar için adeta büyük bir yardımcı vazifesi görecek olan yeni Google Translate ile Türkçeden İngilizceye başarılı çeviriler yapılabilecek. Güncellemeye rağmen İngilizceden Türkçeye çeviri yaparken halen bir takım eksiklikler bulunuyor ancak yine de yeni teknoloji Google tarafından gerçekleştirilmiş başarılı bir hamle olarak değerlendirilebilir.