Google Siteleri Kontrol Altında Mı Tutuyor?

Google Siteleri Kontrol Altında Mı Tutuyor? Google Siteleri Kontrol Altında Mı Tutuyor? new google logo

Google ile ilgili iddialara bir yenisi daha eklendi. YouTube hakkında denetleme yaptığı söylenen Google cephesi gündemde yer almaya devam ediyor.

Şirket ile ilgili daha önceden ortaya çıkan bazı hususlar bulunuyordu. Bunlar arasında en göze batan kullanıcıların hareketlerinin izlendiği olmuştu. Cihaz sahiplerinin takip edildiğinin gündeme bomba gibi düşmesinin ardından şimdide YouTube’un Google kontrolünde olduğu söylentileri dolaşmaya başladı.

Google’ın internet ortamındaki popülerliği herkesçe biliniyor. Arama motorları arasında da birinci sırada yer alan şirket her geçen gün konumunu güçlendiriyor. Ancak bu durumu kötüye kullandığını düşünenlerin iddiaları son zamanların en fazla konuşulan konularından biri oldu. Alexa listesinde ikinci sırayı YouTube almıştı ve söylenenlere kulak verecek olursak Google video paylaşım ağını da kontrolü altına aldı. Tıklanma rekorları kıran Google’ın site içerisindeki YouTube hareketlerini denetlediği yönündeki haberler ilgi çekti.

google-youtube-logos-hed-2014_0 Google Siteleri Kontrol Altında Mı Tutuyor? Google Siteleri Kontrol Altında Mı Tutuyor? google youtube logos hed 2014 0

Google cephesi ise konuya ilişkin bir açıklama yerine geçecek şifreleme trafiği raporunu yayınladı. Rapora göre başta Gmail olmak üzere Google Calendar ve YouTube gibi uygulamalarda güvenliğin sağlam bir yapıya kavuşması amacıyla şifreleme özelliğinin getirildiği, bununda herhangi bir zararının olmadığı söyleniyor.

HTTPS sunucuları şifreleme çözümleri için kullanılıyor ve cihaz sahipleri de çeşitli platformlarda bunu tercih ediyor. Tabii bunun sonucunda bazı ilginç durumlarda yaşanabiliyor. Gizliliği korumak için getirilen özellik bilgileri şirket içinde açığa çıkarabiliyor.

Özellikle siber saldırıların ve internette yaşanan güvenlik açıklarının çoğaldığı bir dönemde Google cephesi konuya ilişkin yeni açıklamalar yapmak zorunda kalabilir. Yapılan haberler ise Google tarafından getirilen şifreleme sisteminin gelecekte performans açısından daha iyi bir duruma geleceğini belirtiyor. Kullanıcılar için son derece önemli olan kişisel bilgi güvenliğinin azalması şirketlerin konu üzerinde daha fazla çalışması gerektiğini gösteriyor.