Google Polis Baskınına Uğradı!

Google Polis Baskınına Uğradı! Google Polis Baskınına Uğradı! google vuralhanbozkurt

Google‘ın başı bu aralar biraz dertte. İspanya‘daki ofislerine baskın düzenlenmesi şirketle ilgili soru işaretlerine neden oldu.
Google İspanya’nın başkenti Madrid‘de iki adet ofis bulunduruyor ve çalışmalarını yürütüyor. Ancak son günlerde olumsuz bir gelişme yaşandı. Vergi kaçakçılığının neden gösterilmesi sonucunda polisler tarafından şirketin ofislerine baskın yapıldı.
Bilindiği gibi Google arama motorları konusunda dünya çapında bir numara olmayı sürdürüyor. Kişiler tarafından en çok ziyaret edilen site olan Google, verdiği hizmetler ile olumlu geri dönüşler alıyor. Ne yazık ki bazen oluşan olumlu hava bozulabiliyor. Polislerin yaptığı ziyaret bunu gösteriyor.
Elbette dünyaca ünlü şirketin yaşadığı bu durumun perde arkası merak ediliyor. Reuters konuyla ilgili yaptığı haberde, Google vergi kaçakçılığına neden olan tavırları sonucunda makamlar tarafından yapılan değerlendirmelerin ışığında polis baskınına uğradı. Sorunun kaynağı olarak ise Google‘ın satış vergi ödemelerindeki aksaklıklar gösterildi.

Google Polis Baskınına Uğradı! Google Polis Baskınına Uğradı! Google Polis Baskınına Uğradı! impuesto google espana

Google Polis Baskınına Uğradı!

Polislerin ofise düzenledikleri baskının ardından gözler şirkete çevrildi. Yetkililer yaptıkları açıklama ile ülkedeki vergi yükümlülüklerine uygun davrandıklarını, herhangi bir yasa dışı durumun olmadığını bildirdi.
Yerel kaynakların doğruladığı baskın haberinin ardından Google ile ilgili geçmişe yönelik yaşanan durumlar hatırlanabilir. 2010 yılında kayıtlara geçen bilgilere göre şirket Güney Kore‘de kullanıcıların bilgilerini yasa dışı gizlediği yönündeki iddialar yüzünden yine bir polis baskınıyla karşı karşıya kalmıştı. Yapılan görüşmeler sonucunda iş tatlıya bağlanmış, olay kapanmıştı.


Maalesef bu iki olayın dışında bir başka durum daha var. Vergi kaçakçılığı nedeniyle İspanya‘da yaşanan polis baskını ilk değil. Kısa bir süre önce, mayıs ayında meydana gelen olay Fransa’da gerçekleşmişti. Fransa Maliye Bakanlığının yaptığı incelemelerden sonra Google için polis baskını yapılmasına karar verilmiş, ayrıca şirketin 1.6 milyon euro ödeme yapması istenmişti.[adsx]