Google Kullanıcıların Güvenliği İçin Çalışıyor!

Google Kullanıcıların Güvenliği İçin Çalışıyor! Google Kullanıcıların Güvenliği İçin Çalışıyor! Google security

Google, kullanıcılar için uygulamaların güvenliğini daha basit bir hale getirerek kötü amaçlı kişilerin saldırılarından korunmayı kolaylaştırdı.

google-my-account1-innovaktif Google Kullanıcıların Güvenliği İçin Çalışıyor! Google Kullanıcıların Güvenliği İçin Çalışıyor! google my account1 innovaktif 1024x623

Google Kullanıcıların Güvenliği İçin Çalışıyor!

İnternet kullanımı yaygınlaştıkça hackerlar tarafından gerçekleştirilen siber saldırılarda artış göstermeye başladı. Öyle ki ülkelerin önemli bilgileri dahi tehlike altında ve şirketler sürekli yeni önlemler üzerinde çalışıyor. Bazı hükumetler bu anlamda uygulamaların kullanımını yasaklamayı bile düşünür oldu. Hal böyle olunca kullanılan güvenlik sistemleri daha da önem kazandı. Google da bu anlamda bir değişiklik üzerinde çalıştı ve iki adımlı doğrulama sistemini basitleştirmeyi başararak Google servislerin korunmasını pratik hale getirdi.

Hackerların alınan önlemleri etkisizleştirmeyi başardığını söylemek mümkün. Teknolojik gelişmeler yaşandıkça kötü niyetli kişilerce yapılan saldırıların da niteliği değişiyor. SS7 açığı ismi verilen bir zaaf sonucunda telefonlardaki SMS‘lere ulaşan hackerların iki adımlı doğrulama kodunu ele geçirmesi zor olmuyordu. Google da konuyla ilgili ufak bir düzenleme yaptı ve doğrulama sistemini SMS‘ten ayırdı. Bundan sonra iOS ya da Android cihazlara yüklenen Google‘a ait uygulamalara farklı bir şekilde giriş yapılacak. Tek dokunuşla giriş yapılması sonucunda kullanıcılar açısından rahat bir kullanım imkanı oluşacak.

Google-Security Google Kullanıcıların Güvenliği İçin Çalışıyor! Google Kullanıcıların Güvenliği İçin Çalışıyor! Google Security

Söz konusu sistem ilk kez Google tarafından kullanılmadı. Twitter ve daha pek çok şirket bu uygulamayı kullanarak hackerlar tarafından sistemlere erişilmesini engellemeyi hedefliyor. Doğrulama kodları siber saldırılar için kolay bir zemin hazırladığından yavaş yavaş tercih listesinden kalkmaya başladı. Son olarak da Google kullanıcıları için tek dokunuşla giriş izni oluşturuldu.

[ads1]

Google bu değişikliği yapmadan önce Google Authenticator adlı bir uygulamayı kullanıcılarına sunmuştu. SMS kodu gerektirmeyen sistem rahatlıkla tercih ediliyordu. Yeni oluşturulan düzenek ile işlem daha basit hale getirildi. Google kullanıcılarının hangisini daha çok beğeneceğini ise ilerleyen zamanlarda göreceğiz.

 

[adsx]