Google, iki dakikalığına Apple’ı satın aldı

google Google, iki dakikalığına Apple’ı satın aldı 37597B6D 7D06 4A5B A1E5 DE6EE5DE0E80

Rekabetin böylesi… Uzun zamandır devam eden dev rekabet çok farklı bir hal aldı. Tabiki de mevzu para ve ekonomi olunca işler birazcık değişiklik gösterebiliyor. Yalnızca iki dakikalığına dünyanın en değerli markası olan Apple, Google’a satıldı..!

Teknolojideki yerleri tartışılmaz olan iki firma  Google ve Apple Her ikisi de dünyanın en kuytu köşesinde bulunabilecek ürünler üretiyorlar. Oysa ki ikisi de Hiç çalışmayan bir telefon, tablet, pc bile yapsalar sırf ünleriyle o ürünü satabilecek kadar ünlü ve güçlü itibarları var. Durum böyle olunca da küresel ekonomiyi sarsacak kadar güçlü para rezervlerini ellerinde tutuyorlar. Buna örnek verecek olursak geçtiğimiz aylar da Apple’ın  değeri  Türkiye’yi parasal değer olarak geride bırakmıştı.

Dün yalnızca 2 dakikalığına ekonomi de büyük dalgalanmalar yaşandı ve teknoloji dünyasında her şeyin düzeni bir süreliğine değişti. Ekonomi haberleri ile tüm dünya tarafından takip edilen Dow Jones haber ajansı yanlışlıkla Google’nın Apple’ı satın aldığını gösterdi. Hem de sadece 9 (dokuz) milyar gibi ufak bir mevlaya.

google Google, iki dakikalığına Apple’ı satın aldı Ekran G  r  nt  s   1

”$GOOG $AAPL satın alma işlemi. Dow Jones tarafından bildirildi… Sanırım açıklamak zorunda olduğumuz bazı şeyler var” 

Üstelik bu gelişmeyle ilgili haberler yapılmak üzereyken, bunun gerçek dışı bir gelişme olduğunu fark eden 9toMac haber sitesinin editörleri oldu.. Dow Jones, hatayı fark ettikten kısa bi zaman sonra borsa akışından kaldırdı. Kaldırdı kaldırmasına ancak yapılan bu hata Apple’nın 158 dolar olan hisse senedi fiyatını anlık olarak 156 dolara getirdi.

Dow Jones ise sorunu tamamen çözdükten sonra bir özür metni yayınladı. Kısaca yakın bir tarihte iki şirketten birinin diğerime boyun eğişini izlemeyeceğiz. Gelecek zamanda böyle bir olay mümkün olur mu,  açıkçası buna şimdiden yorum yapmak çok zor. Her iki şirket de hem yazılım hem de donanım alanın da müthiş işler başarıyor. Yapay zekaların ekonomik birer güç olduğu gün, başarılı olan şirketler, başarısız olan şirketleri yiyip bitirecekler.