Google Haksız Rekabet Yapmakla Suçlanıyor!

Google Haksız Rekabet Yapmakla Suçlanıyor! Google Haksız Rekabet Yapmakla Suçlanıyor! ft adwords mgmt

Google’ın başı su sıralar biraz dertte görünüyor. Avrupa Komisyonu tarafından reklam konusunda haksızlık yaptığı iddiaları ile karşı karşıya kalan şirket yönetiminin ne şekilde davranacağı merak ediliyor.

Reklamlar şu sıralar internet ortamının her yerini kaplamış durumda. Kimi zaman rahatsız edici olan tanıtımlar bazen de kullanıcıların işine yarayabiliyor. Hal böyle olunca firmalarda kendilerini kullanıcılara daha fazla ifade etmek adına reklam yolunu seçiyor. Ancak bu durum Google’ın başını ağrıtıyor zira Avrupa komisyonu üçüncü tarafın web sitelerini geri plana atıp kendi tanıtımlarına yer verdiği iddiasıyla şirketi suçluyor. Online olarak yayınlanan reklamlar konusunda Google’ın haksız rekabet içine girdiğini savunan komisyon bu anlamda üçüncü tarafın mağdur edildiğinin altını çiziyor.

İddiaların kaynağı olarak ise Adsense Searching bölümünde farklı alanlardan gelen reklamlar yerine Google tanıtımlarının ön plana çıkması gösteriliyor.

adsense-icin-ne-kadar-hit-gereklidir-_650x325 Google Haksız Rekabet Yapmakla Suçlanıyor! Google Haksız Rekabet Yapmakla Suçlanıyor! adsense icin ne kadar hit gereklidir  650x325

Konuyla ilgili Komisyon üyesi Margrethe Vestager yaptığı açıklamada; Google’ın faydalarının göz ardı edilemeyeceğini ancak rekabet ortamında haksızlık yapmasının doğru olmadığını dile getirirken sözlerini üçüncü taraf web sitelerinin reklamlarının arka plana atılmaması gerektiğini vurgulayarak bitirdi.

Google’ın Adsense ve Adwords programları sonucunda suçlandığı reklam konusundaki geliri ise 2015 yılı için tam 75 milyar dolar. Google’ın tek sorunu bu da değil, ABD hükumeti tarafından hakkında açılan vergi sorunları ve bilgi güvenliği konusunda soruşturmalar bulunuyor.

Söylenen sözlere karşılık Google cephesinden açıklama gecikmedi. Bir yetkilinin yaptığı açıklamada Google’ın konuyla ilgili Avrupalı girişimcilere yardımcı olmayı hedeflediğini, bunun içinde seçenekleri artırmak adına çaba gösterdiğini söyledi.

[ads1]

Her ne kadar şirket yönetimi iddiaları kabul etmiyor olsa da yapılan incelemeler Google’ın bazı kanunları uygulamadığını gösteriyor. Gelen haberlere bakılacak olursa, Avrupa Komisyonu yakın gelecekte şirketle ilgili bir girişimde bulunacak gibi görünüyor.[adsx]