Google Fiber Kapanıyor Mu?

google fiber kapanıyor mu? Google Fiber Kapanıyor Mu? GettyImages 157081274 660x443

İnternet kullanımı gittikçe yaygınlaşırken şirketlerde buna yönelik projelerine hız veriyor. Birçok internet sağlayıcının gündemde olduğu bir dönemde Google’da kendi hizmetini geliştirerek yüksek performanslı bir internet sağlayıcı ile kullanıcıların karşısına çıkmıştı. Ancak görünen o ki işler şirketin istediği gibi ilerlemiyor. Peki, bu durumda ne olacak?

Şirketin bir süre önce kullanıma sunduğu ve fiber optik kablolardan yardım aldığı yüksek performans vaat eden Google Fiber internet sağlayıcısı beklentilerin altında kaldı. Google cephesinden gelen haberler hedeflenen yerden uzak olunduğunu gösteriyor.

Konuyla ilgili yapılan haberlerde şirketin Google Fiber ile ilgili zorlu bir dönemden geçtiğini ortaya koyuyor. İnternet bağlantısı ile ilgili ileri bir seviyede olmayı hedefleyen Google maalesef istediğini gerçekleştiremedi.

A Google Fiber technician gets supplies out of his truck to install Google Fiber in a residential home in Provo, Utah, January 2, 2014. Provo is one of three cities Google is currently building and installing gigabit internet and television service for business and residential use. REUTERS/George Frey (UNITED STATES - Tags: BUSINESS TELECOMS) - RTX1718W google fiber kapanıyor mu? Google Fiber Kapanıyor Mu? 36820888 00 d 3500x2328 f 1 c 2527x1963 1024x681

Google Fiber hakkındaki gelişmeler aynı şekilde devam ederse şirketin değişikliğe gidebileceği konuşulanlar arasında yer alıyor. İnternet sağlayıcıyı tamamen kaldırmaktansa atılacak adımlarla durumu biraz daha idare edilebilir hale getirmesi mümkün. Sistem maliyetlerinin yüksek olması Google’ın hedeflerinden geri kalmasının sebebi olabilir. Bu yüzden ucuz kablosuz bant yardımıyla konunun çözüme kavuşturulması bekleniyor.

Google Fiber’e üye olan kişilerin azlığı yüksek performanslı internet sağlayıcısının geleceğini de haliyle tehdit ediyor. Şirket içinde sistem ile ilgili yaşanan sıkıntılarında buna etki etmiş olabileceği söyleniyor. Her ne kadar yeni çözümler üstünde durulsa da bunun kolay bir iş olmayacağı aşikar. Zira yeni bir pazara girmek demek Google’a en az 1 milyar dolar harcatabilir. Maliyetin yüksekliği nedeniyle böyle bir adım atmak yerine Google Fiber’in kaldırılması da gündeme gelebilir.

Anlaşılan o ki Google cephesinde işler bir süre daha karışık bir şekilde ilerleyecek. Düşünülen projeler hemen gerçekleşmesi mümkün olmayan şeyler olduğundan Google Fiber için atılacak adımları bir süre daha beklemek gerekecek.