Firefox “Windows XP ve Windows Vista”dan Desteğini Çekiyor!

Firefox "Windows XP ve Windows Vista"dan Desteğini Çekiyor! Firefox “Windows XP ve Windows Vista”dan Desteğini Çekiyor! Xlh7u

Teknoloji her an gelişen bir sektör ancak elbette şimdi iyi olan bir süre sonra eskiyebiliyor ve yerini yenisine bırakıyor.  Yaşamın her alanında olduğu gibi bazı şeyler giderken yerine daha iyileri geliyor. Alıştığımız şeyleri hayatımızdan çıkarmak zor olsa da bazen bunu yapmaya mecbur oluyoruz. Şirketler içinde aynısı geçerli zira geliştirdikleri ürünleri bir süre sonra güncelleyerek kullanıcılarla buluşturuyorlar. Bu durumda eskiye veda etmek gerekiyor. Mozilla Firefox’ta bu haberimizin konusunu oluşturuyor. İşte detaylar.

Piyasaya sürülen her cihaz ya da uygulama eski platformlar üzerinde yeni özellikleri ile kullanılamayabiliyor. Kullanıcılar için oluşan zorluğu ortadan kaldırmak adına tanıtılan oyunlarda sistem gereksinimleri kısmında bazı ibarelere yer verilir: Windows 7 ve sonrası gibi. Böylelikle hangi versiyonlarda oyunun çalışıp çalışmayacağı belirtilmiş olur. Web tarayıcıları arasında en bilinenlerden olan Mozilla Firefox benzer bir hamle yaptı ve bu yıldan itibaren Windows XP ile Windows Vista kullanıcıları için desteğin sonlandırılacağı duyuruldu.

Blog yazısı aracılığıyla yapılan duyuruda 2017 yılının yaz aylarının sonunda Firefox’un tüm yönleri ile kullanılamayacağı anlaşılıyor. Bu durumda kullanıcıların yeni bir Windows sürümüne geçmesi gerekebilir.

Firefox "Windows XP ve Windows Vista"dan Desteğini Çekiyor! Firefox “Windows XP ve Windows Vista”dan Desteğini Çekiyor! w10 en 1024x552

Vista cephesine bakıldığında Firefox kullanım oranının yüzde 1 seviyesinde olduğu görülürken bu oran XP için yaklaşık olarak yüzde 9 şeklinde ifade ediliyor. Yapılan duyuru ile beraber bu kullanıcıların yeni işletim sistemine geçmeleri için yeni bir neden ortaya çıkmış oluyor zira web tarayıcısı en sık tercih edilen uygulamalar arasında yer alıyor.

Aslında bu adımı diğer isimler çoktan atmıştı. Internet Explorer 2014 yılında aldığı karar doğrultusunda Windows XP için yama yayınlamaya son vermişti. Daha sonrasında Google Chrome‘da benzer bir hamle yaparak söz konusu platformu destek listesinden çıkarmıştı. Ve nihayet sıra Mozilla cephesine geldi. İlerleyen zamanlarda kullanıcıların tepkilerinin nasıl olacağını göreceğiz.

 

Kaynak:mediatrend.com.tr