FBI Başkanı “Bu Konuda Benimle Alay Ediyorlar Ama…”

FBI Başkanı "Bu Konuda Benimle Alay Ediyorlar Ama..." FBI Başkanı “Bu Konuda Benimle Alay Ediyorlar Ama…” FBI James Comey 640x421

“Sahip olduğunuz teknolojik cihazlara ne kadar güveniyorsunuz? Onlar üzerinden bilgilerinizin çalınacağını düşünüyor musunuz? Endişeleriniz için nasıl bir önlem alıyorsunuz?”  Bu gibi sorular kullanıcılar için çokta şaşırtıcı değil çünkü teknoloji alanında gelişmeler yaşandıkça kötü amaçlı kişilerin yöntemleri de değişiyor ve nasıl bir şekilde saldıracakları tahmin edilemiyor. Bu yüzden kendine göre önlemler alanlar yok değil. Haberin konusu olan kişi ise şaşırtıcı bir şekilde FBI Başkanı James Comey. O da evindeki cihazların güvenliği için bir takım önlemlere başvurduğunu itiraf etti.

Strateji ve Uluslararası Çalışmalar Merkezindeki bir konferansta basının sorularını yanıtlayan James Comey ilginç cevaplar verdi. Bir süre önce Mark Zuckerberg’in paylaştığı bir fotoğrafta bilgisayarının kamerasının üzerini bantladığı görülmüştü. Aynı yöntemi kullanıp kullanmadığı sorusu bu defa FBI Başkanına yöneltildi.

fbi-paristeki-saldirinin-benzerini-amerika-birlesik-devletleri-abdde-beklemiyor564ebfa81cfca FBI Başkanı "Bu Konuda Benimle Alay Ediyorlar Ama..." FBI Başkanı “Bu Konuda Benimle Alay Ediyorlar Ama…” fbi paristeki saldirinin benzerini amerika birlesik devletleri abdde beklemiyor564ebfa81cfca

“Evinizdeki kameraları bantla kapatıyor musunuz?” sorusuna “evet” şeklinde bir yanıt verdi ve ekledi:  “Bunun gibi pek çok konuda önlemlere başvuruyorum, her ne kadar bu durumla alay edenler olsa da gereken hassasiyet gösterilmeli. Alarm sistemine sahibim. FBI Başkanının güvenliğini düşünmesi şaşırtıcı bir durum değil.”

Son zamanlarda yaşanan siber saldırılar, güvenlik açıklarının ortaya çıkması gibi birden fazla neden insanları ilginç yöntemlerle önlem almaya itiyor. Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in bilgisayarı için aldığı görülen önlemin ardından FBI başkanının yaptığı açıklamada konunun hassasiyetini ortaya koyuyor.

James Comey tarafından yapılan açıklamalara farklı yorumlar gelmeye devam ediyor ancak o fikirlerinde ısrarlı. İnsanların kendilerini koruması ve bunu başkalarından beklememesi gerektiğini düşünüyor.

FBI başkanı Comey ayrıca webcami bantla kapatma işleminin doğru olduğunu, devlet kurumlarında dahi bunun yapıldığını söyledi. Aslında bu yöntemi yalnızca üst düzey kişiler değil pek çok kullanıcı uyguluyor. Güvenliğin ne kadar hassas temeller üzerine inşa edildiği de buradan açıkça belli oluyor.