Facebook’un Başı Sahte Haberlerle Dertte!

facebook'un başı sahte haberlerle dertte! Facebook’un Başı Sahte Haberlerle Dertte! Facebook1

Sosyal medya platformları arasında yıllardır zirvede olmayı sürdüren Facebook’ta yer alan yalan haberlere ilişkin Almanya’nın bir adım atacağı öğrenildi.

Sosyal medya kullanıcıları her geçen gün artıyor ve bunlar arasında en popüler isimlerden bir tanesi Facebook. Ancak her alanda olduğu gibi sosyal medya platformları içerisinde de yalan haberler sıklıkla karşımıza çıkıyor. Facebook’ta paylaşılan bu tür haberler Almanya’nın gündemine girdi ve ciddi bir karşılık verileceği öğrenildi.

Konuyla ilgili son örnek geçtiğimiz aylarda tamamlanan ABD başkanlık seçimleriydi. Facebook’ta paylaşılan yalan haberlerin seçim sonuçlarını etkilediğine dair iddialar ortaya atılmıştı. Şirketin başındaki isim Mark Zuckerberg ise söylenenleri reddetmişti.

Yaşanan olumsuzlukların ardından Facebook yönetimi bir çalışma başlattı ve sahte haberlerin önüne geçmek için bir adım attı. Şirketten gelen açıklamada haberlerin doğruluğunun analiz edilmesi için üçüncü parti doğruluk denetçileri ile işbirliği yapılacağı bildirilmiş, konuyla yakından ilgilendiğini göstermişti. Yine de Almanya cephesinden buna karşılık bir hamle geldi ve kendilerinin çözüme dair bir şeyler yapacakları ifade edildi.

facebook3 facebook'un başı sahte haberlerle dertte! Facebook’un Başı Sahte Haberlerle Dertte! facebook3 2

The  Guardian’da çıkan haber Almanya’nın ciddi bir hazırlık içinde olduğunu gösterdi. Şayet Facebook sahte haberler için somut adımlar atmadığı takdirde bu onlara pahalıya patlayabilir. Almanya’nın yaptığı çalışmada yayınlanan her sahte haber için büyük bir ceza yaptırımı söz konusu gibi görünüyor. Cezanın detaylarında sahte olduğu anlaşılan her bir haber için 500.000€ istenebileceği yer alıyor. Facebook ve diğer sosyal ağlarda paylaşılan nefret içerikli konuşmalar, sahte haberler yirmi dört saat içinde silinmediği takdirde şirketler bu büyük cezayla karşı karşıya kalacak.

Facebook’un yapması gerekenler bununla da bitmeyecek gibi. Zira yaptırımların haricinde Almanya’da yasal bir iletişim bürosu kurması da istenebilir. Sahte haberlere ilişkin yapılan düzenlemeye bağlı olarak hükumetin kurulacak büroyla iletişime geçerek bilgi almak isteyebileceği belirtiliyor.

Almanya ve Facebook arasında yaşanacak muhtemel gelişmeler şimdilik bu şekilde. İlerleyen zamanlarda diğer ülkelerden farklı hamleler gelip gelmeyeceği merak ediliyor.

 

Kaynak:Sabah.com.tr/teknokulis[ads2]