Facebook Yönetiminden Mark Zuckerberg İçin Şok Karar!

Facebook Yönetiminden Mark Zuckerberg İçin Şok Karar! Facebook Yönetiminden Mark Zuckerberg İçin Şok Karar! marc1

Sosyal paylaşım sitesi Facebook ile ilgili ilginç bir karar alındı. Şirketin hissedarları arasında yapılan bir oylama ile Mark Zuckerberg için firmadan ayrılma ihtimali zora girdi.

Yıllar önce genç girişimci Mark Zuckerberg ve arkadaşları sayesinde geliştirilen sosyal paylaşım sitesi Facebook kullanıcı sayısıyla halen alanında bir numara olmaya devam ediyor. Şirketin ismi kadar Zuckerberg adı da tanınıyor ve ikisi bir arada sıkça telaffuz ediliyor. Şayet günün birinde Zuckerberg Facebook’tan ayrılmak istediğini söylerse kuşkusuz olumsuzluklar üst üste gelecek. Geçmişte bunun örneği Steve Jobs ve Apple arasında yaşanmıştı.

Durumun farkında olan Facebook yönetimi de yaptığı toplantı sonucunda aldığı kararla şaşırttı. CEO Mark Zuckerberg’in ayrılması ya da kovulması sonucunda şirkette hiçbir şekilde kontrol bağının kalmayacağına dair yapılan teklif kabul edildi. Böylelikle olası bir ayrılık durumunun önüne geçilmesi planlıyor.

Facebook Yönetiminden Mark Zuckerberg İçin Şok Karar! Facebook Yönetiminden Mark Zuckerberg İçin Şok Karar! Facebook Yönetiminden Mark Zuckerberg İçin Şok Karar! Mark Zuckerberg 2 1024x512

Facebook Yönetiminden Mark Zuckerberg İçin Şok Karar!

Gelecekte ortaya çıkabilecek olası durumlar için şimdiden önlem almak isteyen Facebook yönetimi, CEO’nun şirketten uzaklaşması ihtimaline karşılık site üzerinde kontrol hakkının kalmamasını istiyor.

Elbette bu işin tek taraflı olduğu söylenemez. Mark Zuckerberg’in bir şeyler yapması için elinde farklı seçenekler bulunuyor. İddialara bakılırsa, yeni finansal raporlarda yazılanlar Facebook CEO’sunun şirketin içinde yeni bir hisse türü geliştirebilmesinin mümkün olduğunu gösteriyor. Günün birinde sosyal paylaşım sitesinin yönetiminde bulunmasa bile kararlara müdahale edebileceğinin de altı çiziliyor.

[ads1]Teknoloji şirketlerinin kurucuları için durum bu yüzden zorlaşıyor. Şayet bir gün sahip oldukları şirketten ayrılmak isterlerse ellerinde bulunan hisselerin niteliği de değişmiş oluyor. Sonucunda da yönetimden tamamen uzaklaşarak kararlar ile ilgili söz hakkından mahrum kalıyorlar. Facebook şirketinin CEO’su Mark Zuckerberg’de karşı bir hamlede bulunmadığı sürece bu ihtimalle karşı karşıya kalacak.