Facebook ‘Trending Topic’ Olacak!

facebook 'trending topic' olacak! Facebook ‘Trending Topic’ Olacak! facebook mobil indir sosyal medyayi cebine tasi

Mark Zuckerberg’in sahibi olduğu sosyal medya platformları son günlerde sırayla yeniliklerini tanıtıyor. Son olarak Instagram’da hikaye özelliğinin aktif hale gelmesiyle kullanıcılara farklı bir hizmet verilmeye başlanmıştı. Şimdi de Facebook ile ilgili yapılan çalışmalarda sona gelindi. Haberler Twitter’da en sık kullanılan özelliklerden biri olan “Trending Topic” yani TT’yi kendi bünyesinde aktif hale getirmeye hazırlandığını gösteriyor.

Facebook sahip olduğu üye sayısı ile sosyal medya alanında bir numarayı uzun süredir elden bırakmayan isim. Bu unvanı korumaya kararlı görünen şirketin son zamanlarda üzerinde çalıştığı birden çok projesi bulunuyordu. Bunlardan bir tanesi de haberimize konu olan Trending Topic. Facebook bir süre önce bu konuyla ilgili bir açıklama yapmış ve gündemde yer alan konu başlıklarını içeren yeni bir çözüm ile ilgili çalıştıklarını belirtmişti. Söz konusu ifadelerin ardından neyin geleceği merak edilirken perde biraz aralandı ve Twitter’ın bilinen özelliği Trending Topic’in Facebook’ta da uygulanacağına ilişkin bilgiler geldi.

screen-shot-2013-10-01-at-12-25-21-pm facebook 'trending topic' olacak! Facebook ‘Trending Topic’ Olacak! screen shot 2013 10 01 at 12 25 21 pm 1024x585

Trending Topic, gün içerisinde en çok konuşulan konuların belli başlıklar halinde bir yerde gösterilmesi sonucunda kullanıcıların bu alana daha kolay ulaşmasını hedefleyen bir sistem. Facebook’ta söz konusu çözümü kendi bünyesine dâhil ederek üyelerinin gündemde olan biten her şeyi bir yerde bulabilmesini hedefliyor. Peki, bu sistem Facebook’a nasıl dâhil edilecek?

Facebook ekibinin gerçekleştireceği çalışma sonucunda kullanıcılar tarafından sıklıkla konuşulan ve beğenilen konular belli bir yerde toplanacak ve istatistikî bilgilere de yer verilecek. Trending Topic çözümünün Facebook’a gelmesiyle beraber gündemde öne çıkan haberlere, bilgilere kolayca ulaşılabilecek. Facebook kullanıcıları tarafından merakla beklenen yeni özelliğin tam olarak ne zaman uygulamaya konulacağı ise henüz bilinmiyor. Ekibin çalışmalarını sürdürdüğü biliniyor ve yakın tarihte kullanıma açılması bekleniyor.