Facebook Kişiselleştirilmiş Tepkiler Üzerinde Çalışıyor

facebook kişiselleştirilmiş tepkiler Üzerinde Çalışıyor Facebook Kişiselleştirilmiş Tepkiler Üzerinde Çalışıyor Facebook Mobil indir Face Son S  r  m 2016 400x255

Facebook yeniliklerine ara vermeden devam ediyor. Kullanıcıların yakından tanıdığı “tepkiler” özelliğini daha da geliştirmeyi amaçlayan şirket şimdide tepki oluşturma uygulaması üzerinde çalışıyor.

Söz konusu özelliğin detaylarını şöyle açıklayabiliriz. Yakın tarihte başlatılan tepkiler adlı özellik sayesinde kullanıcılar Facebook gönderilerinin altına düşüncelerini “mutlu, üzgün, kızmış” gibi ifadelerle yansıtabiliyorlar. Bu sayede yalnızca beğeni yapıp geçmek yerine o anki hislerini açıkça gösterebiliyorlar.

Oluşturduğu yenilik kullanıcıların beğenisini kazanan Facebook durumu biraz daha ileri seviyeye taşımayı düşünüyor. Bu kapsamda geliştirilecek proje ile üyeler kişiselleştirilmiş tepkilere kavuşacak.

facebook-reactions-wow facebook kişiselleştirilmiş tepkiler Üzerinde Çalışıyor Facebook Kişiselleştirilmiş Tepkiler Üzerinde Çalışıyor facebook reactions wow 1024x549

Facebook ekibinin bir araya gelerek üzerinde çalışacağı projede JavaScript kullanılacak. Konuyla ilgili yayınlanan bir yazıda daha önceden bu tip özelliklerin kullanıcıya sunulmasına karşın gereken tepki alınamadığı için başarısız olunduğuna değinildi. Yazıda belirtilenler şirketin “tepkiler” özelliğine yönelik olumlu geri dönüş alması sonucunda bir sonraki projeyi gündemine aldığı şeklinde yorumlandı.

Uzmanlar ise tam tersini düşünüyor. Her ne kadar kullanıcı yorumları yeniliğin başarılı olduğunu gösterse de aslında durumun hiç de öyle olmadığını savunan uzmanlar, Facebook’un sonraki adımının da buna bağlı olarak istenilen sonuca ulaşamama ihtimaline değiniyorlar. Facebook yönetimi ise aldığı kararlar doğrultusunda geliştiricilerin JavaScript ve diğer dosyalara bağlanması yerine tek bir araç ile kişiselleştirilmiş tepkileri kullanabilmelerini istiyor.

Facebook kullanıcı sayısının sürekli artmasına bağlı olarak en popüler sosyal paylaşım sitesi olmayı sürdürürken yaptığı yeniliklerle de gündemden düşmüyor. Önceki süreçte Facebook Messenger’ı aktif hale getirerek mesajlaşma sistemini farklı bir alana taşıyan şirket, tasarım anlamında da değişikliğe gitmişti. Son gelen bilgiler ise Snapchat’in kaybolan mesajlar uygulamasının Facebook bünyesine dâhil olması için çalışmaların başladığını gösteriyor. Rekabet ortamında rakiplerinden geri kalmak istemeyen Facebook’un ilerleyen zamanlarda ne gibi projeler ile karşımıza çıkacağını bekleyip göreceğiz.