Facebook İçin Kritik Süreç Başlıyor!

facebook İçin kritik süreç başlıyor! Facebook İçin Kritik Süreç Başlıyor! s 07975c206b6d61cb9f24a293d58cf82d08287360

Facebook ile ilgili haberlere bir yenisi daha eklendi ve bu defa konuyla ilgili bilgiler Birleşik Devletlerden geldi.

Facebook yönetimi yine bir sorunla karşı karşıya. Geride kalan süreçte vergi ile ilgili denetimler sonucunda yaşadığı sıkıntılar site için bir soruşturma açılmasına neden olmuştu. Böyle giderse Birleşik Devletlerin vergi kaçırma sebebiyle başlattığı soruşturma Facebook’a 5 milyar ödetebilir.

Sosyal medyada hem kullanıcı sayısı hem de sağladığı hizmetler sayesinde birinci sırada yer alan Facebook için kötü bir durum meydana geldi. Amerika Birleşik Devletlerinin İç Gelir Kurumunca başlatılan soruşturmada sitenin vergi kaçırdığı iddia edildi.

İddiaların temelinde Facebook’un bundan 6 yıl önce 2010’da sahip olduğu kaynakları İrlanda’ya gönderdiği yer alıyor. Bunun kanunsuz olduğunu belirten kurum site yönetimi ile ilgili araştırma yürüttü ve vergi kaçırıldığı gerekçesiyle inceleme başlatmaya karar verdi.

A man is silhouetted against a video screen with an Facebook logo as he poses with an Dell laptop in this photo illustration taken in the central Bosnian town of Zenica, August 14, 2013. REUTERS/Dado Ruvic (BOSNIA AND HERZEGOVINA - Tags: BUSINESS TELECOMS) - RTX12L6I facebook İçin kritik süreç başlıyor! Facebook İçin Kritik Süreç Başlıyor! RTX12L6IFB 1024x701

Facebook cephesinde ise tüm bu söylenenler kesinlikle kabul edilmiyor. Elindeki belgeleri kuruma göndermeyen Facebook iddiaların doğru olmadığını, vergi kaçırılmadığını söylüyor. Ancak gelişmeler yönetimin gelecek süreçte 5 milyar dolara kadar bir ödeme yapabileceğini gösteriyor.

Yapılan araştırmalar 2013 yılında başlamıştı ve şirketin sahip olduklarını farklı bir ülkeye gönderdiğine dair sonuçların ortaya çıktığı iddia edilmişti. Facebook şirketi İrlanda, Birleşik Krallık ve ABD’ye kurumlar vergisi ödüyor. Ancak açılan soruşturma bunun doğru olmadığını göstermişti.

Durumun gittikçe karıştığını söylemek mümkün zira bir taraf vergi kaçakçılığı yapıldığını söylerken diğer taraf bunun doğru olmadığını belirtiyor. Şirket sözcüsünün konuyla ilgili yaptığı geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamaya baktığımızda Facebook’un kural ihlali yapmadığını anlıyoruz. Ancak yaşanan gelişmeler Facebook’un aleyhinde gibi görünüyor zira şirketin 5 milyar dolar ödeyeceğine yönelik yorumlar yapılıyor.

Olayların nasıl sonuçlanacağı ise merak ediliyor ve herkes araştırmanın finalinde kimin haklı çıktığını görmek için bekliyor.