E-Devlet Sistemi Rekora Gidiyor!

E-Devlet Sistemi Rekora Gidiyor! E-Devlet Sistemi Rekora Gidiyor! e devlet

Devlet kurumları vatandaşların işlemlerini halletmek için bazen oldukça yoğun bir durumda olabiliyor. Yıllarca devam eden bu sıkıntılı konuya çözüm getirmek isteyen yetkililer bundan tam 8 yıl önce yeni bir sistemle karşımıza çıktı. E-Devlet adı verilen sistem o günden beri sıklıkla tercih edildi ve sürekli olarak kullanılmaya da devam ediyor. E-Devlet ile ilgili son verilen ise Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’dan geldi.

Takvimler 18 Aralık 2008’i gösterdiğinde Türkiye yeni bir düzenleme ile karşılaştı. Ülkede yıllarca sıkıntıya neden olan devlet dairelerinde yapılması gereken işlemlerin internet üzerinden halledilmesini sağlayan donanıma e-devlet ismi verildi. 2016 yılına dek olan veriler ise yakın zamanda açıklandı. Anlaşılan o ki yeni sistem çok sevilmiş ve kullanım oranları gittikçe artıyor.

e_devlet_sifresi E-Devlet Sistemi Rekora Gidiyor! E-Devlet Sistemi Rekora Gidiyor! e devlet sifresi

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan e-devlet sistemiyle ilgili yaptığı açıklamada kullanıcı sayısıyla ilgili çarpıcı rakamlara yer verdi. Kayıtlı kişi sayısının 29 milyona yaklaştığını belirten Aslan, halihazırda 256 kamu kurumuyla çalışmaların sürdürüldüğünü, 1532 entegre elektronik hizmetinde sisteme dahil olduğunu açıkladı.

E-Devlet düzenlemesinde dikkat çeken özelliklerden birisi 15 yaş üzeri kişilerin faydalanabiliyor olması. Durum böyle olunca ayda 30 milyondan fazla giriş yapılan sistem ülkenin yarısı tarafından tercih ediliyor demek yanlış olmaz.[ads1]

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan e-devlet sisteminin mobil olarak sıklıkla hizmet verdiğini söylerken üniversite öğrencileri için hem seyahat hem de konaklama konusunda eski sıkıntıların yaşanmadığını, internet üzerinden gerekli hazırlıkların yapılarak sonuca erdirildiğinin altını çizdi. Arslan e-devlet sayesinde 100 milyon lira tasarruf yapıldığını da sözlerine ekledi.

Bakan Ahmet Arslan tarafından yapılan açıklamada bir de yenilik yer aldı. Yakın zamanda Türksat’ın geliştirdiği bir uygulama ile PTT’ye gitmeye gerek kalmadan e-devlet şifresini alabilmenin mümkün olacağı vurgulandı.[adsx]