Dropbox Kullanıcıları Tehlikede Mi?

dropbox kullanıcıları tehlikede mi? Dropbox Kullanıcıları Tehlikede Mi? dropbox icon 1

Bulut depolama sistemleri arasında ismi oldukça sık duyulan ve kullanıcıların tercihleri arasında yer alan Dropbox son zamanlarda sıkıntılı durumlarla karşılaşıyor. Geçmişte yaşanan güvenlik açıklarıyla ilgili bugün halen çalışmalarını sürdüren şirketten önemli bir duyuru geldi.

Bulut depolama sistemi bir süredir hayatımızda ve büyük kolaylıklar sağlıyor. Flash disk kullanımında karşılaşılan güçlükleri ortadan kaldıran sistem sayesinde internet ağı olan her yerden sahip olduğumuz bilgi ve dosyalara ulaşabilmemiz mümkün. Ne yazık ki her teknoloji alanında olduğu gibi bulut bilişimde de güvenlik sorunları ortaya çıkabiliyor. Yaklaşık 4 yıl önce fark edilen bir güvenlik açığı sonucunda 68 milyon Dropbox hesabı ele geçirilmişti. Ortaya atılan iddialar oldukça çarpıcıydı. Ancak tek sorun bu değildi. Olaydan iki yıl sonra 7 milyon kişinin kullanıcı bilgileri yapılan saldırının ardından çalınmıştı.

dropbox-iphone-ipad-hero dropbox kullanıcıları tehlikede mi? Dropbox Kullanıcıları Tehlikede Mi? dropbox iphone ipad hero

Dropbox tüm sorunları giderdiğini açıklamış, güvenlik açıklarının halledildiğini bildirmişti. Şimdi ise geçmişte yaşananlara ilişkin yeni bilgiler ortaya çıktı. Tam 68 milyon kullanıcıya ait Dropbox hesap bilgilerinin Leakbase’in kayıtlarında bulunduğu belirlendi. Resmi bir açıklama yapılmasa da ortalıkta haberin doğru olduğuna ilişkin söylentiler dolaşıyor.

Son günlerde ise Dropbox cephesi kullanıcılarından şifrelerini değiştirmeleri yönünde bir istekte bulunmuştu. Şirketin açıklamasına göre bu sadece bir tedbirden ibaret. Detayları merak eden kullanıcılar ise web sitesine davet edildi. Konuyla ilgili tek açıklamayı Dropbox Güvenlik Şefi Patrick Heim yaptı. Heim, proaktif parola sıfırlama adında yeni bir sistemin başlatıldığını, bu sebeple de kullanıcılardan geçmişte yaşanan güvenlik açıkları yüzünden şifrelerinin değiştirilmesini istediklerini söyledi. Dolayısıyla eski şifrelerin artık kullanılamayacağının altını çizen Dropbox, kullanıcıların yeni şifreleriyle hesaplarına girebileceklerini açıklamıştı.

Bu durum Dropbox’a nasıl yansıyacak bilinmez ama yaşanan güvenlik açıklarının kullanıcılar üzerinde olumsuz etki bıraktığı bir gerçek. Gelecekte bu konuya ilişkin ne gibi tedbirlerin alınacağını göreceğiz.