Donald Trump “Bilgisayarlar Güvenli Değil, Kullanmayın!”

[object object] Donald Trump “Bilgisayarlar Güvenli Değil, Kullanmayın!” computer security

Amerika Birleşik Devletlerinin yeni başkanı olan Donald Trump koltuğu devralmayı beklerken gündeme oturacak açıklamalar yapmaya devam ediyor. Trump’ın son yorumu bilgisayarlar hakkında oldu ve hiçbir bilgisayarın güvenli olmadığını iddia etti.

ABD’de geçtiğimiz aylarda sona eren başkanlık yarışı Donald Trump’ın zaferiyle sonuçlandı. Tüm dünyanın  ilgisini çeken başkanlık yarışında kimin ipi göğüsleyeceği merak edilirken yapılan açıklamalar gündemin birinci sırasına oturmayı başarmıştı. Özellikle Trump çeşitli konularda dile getirdiği görüşleri ile birçok tartışmanın fitilini ateşlemişti.

Ve Donald Trump yeniden haberlere konu olacak bir açıklamada bulundu ve hiçbir bilgisayarın güvenli olmadığını söyledi. Peki, ama neden?

security-keyboard [object object] Donald Trump “Bilgisayarlar Güvenli Değil, Kullanmayın!” security keyboard

Aslında Trump’ın yorum  yaptığı konu uzun süredir kullanıcıların ilgisini çekiyordu yani bilgisayarların güvenliğinin ne derece yüksek olduğu tartışma konusuydu. Amerika Birleşik Devletlerinin yeni başkanının da yapılan yorumlara dahil olması konuyu yeniden gündeme taşıdı.

Teknokulis‘te paylaşılan haberde Trump’ın son zamanlarda yaşanan siber saldırılara vurgu yaptığı ve bilgilerin özel kalması için bilgisayarların yeteri kadar güvenli olmadığını ifade ettiği yer aldı. Teknolojide yaşanabilecek olumsuzluklardan kaçınmak için özellikle önemli görülen yazışmaların eski usul yapılması gerektiğini belirten Trump, iletilerin elle yazılması ve kuryeyle gönderilmesi gerektiğinin altını çizdi. Çekişmeli geçen seçim süreci boyunca Donal Trump sosyal medya devleri arasında yer alan Twitter’ı sıklıkla tercih etmişti ancak bilgisayarlara yönelik bir mesafesinin olduğu da biliniyordu.

Bir süredir ABD’de Rusya’nın yaptığı iddia edilen siber saldırılar konuşuluyordu. Hatta bu durum neredeyse iki ülke arasında diplomatik krize neden olacaktı. Konuyla ilgili iddialara da değinen Donald Trump, bu tarz önemli mevzular ispatlanmadığı müddetçe üzerinde konuşulamayacağını belirtti. Gerçekleştirilen siber saldırıların kanıtlanmasının zor olduğunu ifade eden Trump son olarak siber saldırı gibi konulara hakim olduğunu açıklamasında dile getirdi.