Disk yazmaya karşı korumalı hatası nasıl çözülür?

disk yazmaya karşı korumalı hatası nasıl çözülür? Disk yazmaya karşı korumalı hatası nasıl çözülür? adaptor

Disk yazmaya karşı korumalı hatası nasıl çözülür?

Disk yazmaya karşı korumalı hatası ile genelde usb veya hafıza kartlarınızda karşılaşırsınız. Bazen de telefonlarınızı bilgisayara bağladığınızda bu hatayı alabilirsiniz. Hata tam olarak “Disk yazmaya karşı korumalı. Korumayı kaldırın veya başka bir disk kullanın” – “The disk is write protected. Remove the write protection or use another disk” şeklindedir.

Bu hatanın birden fazla nedeni ve birden fazla çözüm yolu olabilir.

Disk yazmaya karşı korumalı hatası çözümü

Usb diskinizde veya sd kartınızda virüs olabilir. Bu nedenle virüse karşı tarayınız. Normal antivirüs ile tarayabileceğiniz gibi USB Disk Security ile tarayabilirsiniz.

Usb disklerde pek görülmez fakat Sd Kart kullanıyorsanız kartın üzerinde kilit kapalı olabilir. Bu kiliti kontrol ederek çözüme kavuşturabilirsiniz.

disk yazmaya karşı korumalı hatası nasıl çözülür? Disk yazmaya karşı korumalı hatası nasıl çözülür? disk yazmaya 300x287

[ads2]Usb belleğinizi/Sd kartınızın doluluk oranına bakınız. Kapasitesi dolmuşşa böyle bir hata alırsınız.

Eğer bu hata ile sadece kendi bilgisayarınızda karşılaşıyorsanız bilgisayarınızın ayarlarını kontrol ediniz. Bunun için aşağıdaki işlemleri uygulayınız.

  • Başlat-Çalıştır-Regedit dedikten sonra, aşağıdaki yolu izleyiniz.
    HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\StorageDevicePolicies
    Bu bölüme geldikten sonra WriteProtect özelliğini bulunuz. Sağ tıklayınız ve değiştiri seçiniz. Değer kısmına 0 yazarak kaydedip çıkınız. Bu işlemden sonra artık belleğinize veri yazabiliyor olmanız gerekiyor.

Eğer buraya kadar sorunu çözemediyseniz son çare olarak belleğinizi formatlayınız. Tabi önce verilerinizin yedeğini alınız. Belleğinizi Windows üzerinden formatlayabileceğiniz gibi harici programlar ile de formatlayabilirsiniz. Ya da Linux üzerinden formatlarsanız ki bu daha iyi olur.

Son yaptığınız işlemden sonra da sorun geçmediyse Silicon Power Formatter programını indirip kurunuz. Daha sonra belleğinizi bu program ile formatlayınız.

Tüm bunlara rağmen hala sonuca ulaşamadıysanız daha önce de anlattığım cmd üzerinden diskinizi komple siliniz.

Cmd-Diskpart-List Disk-Select Disk x-Clean-Exit-Exit

Üstteki komutları uygulayarak işlemi tamamlayabilirsiniz.