DAVOS’TA KESKİN NİŞANCILAR DRONE AVINDA

DAVOS'TA KESKİN NİŞANCILAR DRONE AVINDA DAVOS’TA KESKİN NİŞANCILAR DRONE AVINDA DAVOS DRONE

Güvenik 2020’li, yılların moda kavramı olacak gibi görünüyor. İsviçre’de her sene düzenlenen zirvede yine güvenlik ilk madde oldu. Sadece İsviçre’nin Davos kasabasında her sene düzenlenen Dünya Ekonomik Forum toplantıları için yaklaşık 7.7 milyon Euro’luk bir para ayrıldı.

DRONE’LERE KARŞI ANTİ DRONELAR

 Jammer gibi elektronik dalgaları çevreye yayan ve oldukça riskli bir silah olan doreneları tesirsiz hale getirebilmek içim antirdrone’lar etkili olacak. Ama bu etki sadece 3 km’lik bir alanda etkili olabilecek.

 DAVOS’TA DEV ZİRVE

Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) Davos zirvesi, 100’den fazla ülkeden yaklaşık 2900  bin siyasetçi ve iş dünyasının önemli simalarının katılımıyla yine ses getirmişti. 20 Ocak tarihinde biten Davos zirvesinde Türkiye’yi Başbakan yardımcısı Mehmet Şimşek ve Ekonomiden Sorumlu Bakan Nihat Zeybekçi TEMSİL ETMİŞTİ.

GÜVENLİK İÇİN 7.7 MİLYON EURO

Davos’ta İsviçre güvenlik güçlerinin aldığı tedbirler yine ön plandaydı. Yalnızca güvenlik  için 7.7 milyon euroluk bütçe  bazı çevreler tarafından oldukça yüksek görülse de Dünya genelinde yaşanan terör eylemleri bu önlemleri gerekli kılmış görünüyor.

.Davos’un güvenliği için ayrılan bütçenin bir bölümünü  federal hükümet, diğer bölümlerini ise kanton hükümeti ve WEF tarafından karşılanıyor.

DAVOS’TA KESKİN NİŞANCILAR GÖRÜLDÜ

Davos’ta keskin nişancılar güvenliği sağladı. Geçmiş yıllara oranla alınan tedbirler oldukça fazlaydı. Helikopterler adeta kuş uçurtmadı. Polis helikopterleri de güvenlikten sorumluydu. Ayrıca geçen yıllarda hiç görülmeyen dikenli tel önlemi de ziyaretçileri oldukça şaşırttı.

Davos kasabasındaki bazı yollar sadece diplomatik geçiş üstünlüğüne sahip araçlara tahsis edildi. Foruma katılımcılarının kalacağı otellerin girişine X-RAY cihazları yerleştirilerek otele giren herkes polis kontrolünden geçiriliyor.

Dünya Ekonomik Forumu karşıtlarının Davos’ta olası girişimlerini engellemek için  tren ile  Davos’a gelmek isteyen bütün yolcular bir kaç istasyon önceden güvenlik kontrolünden geçiriliyor.