Çift Ekran Kartı Oyun Problemi

Çift Ekran Kartı Problemi Çift Ekran Kartı Oyun Problemi Çift Ekran Kartı Oyun Problemi cift ekran karti problemi

Son zamanlar kullanım performansını arttırmak içine ekran kartları çift olarak sunuluyor. İntel Graphics ve NVIDIA olarak iki şekilde bilgisayarlara entegre çift ekran kartı geliyor. Ancak bu ekran kartı arasında geçişlerde bazen problem yaşanabiliyor. Programların açılışında uygun olan ekran kartının seçilmesi oyun açılışlarında aynı performansı göstermiyor. Oyunların açılmasında düşük olan ekran kartı göründüğü için oyun sistem gereksinimleri karşılamıyor hatası verebiliyor. Belki sizin 4 GB ekran kartınız bulunuyor ancak 128 MB bir ekran kartınız olduğu size bildiriliyor.

Çift Ekran Kartı Problem Çözümü

Bu problemin çözümü için izlemeniz gereken yollar şöyledir;

  • NVDIA programına ait deneyim masasını açın,
  • Ayarlar kısmına geldikten sonra 3D ayarları kısmına gelin,
  • Karşınıza gelen iki seçenekten genel ayarlar seçeneğini seçin,
  • Daha sonra tercih edilen grafik işlemci sekmesinde otomatik seç kısmına gelin, genelde bu kısımda yüksek performans bölümünü seçmenizi söylerler ancak bu pil ömrünü yarıya kadar etkiliyor.

Oyun veya Programa Özel Atama Yapılması

Özel bir program veya oyun için ekran kartı problemi yaşıyorsanız bu programa özel ekran kartı ataması yapabilirsiniz. Bunu şu yöntem ile yapabilirsiniz;

  • Üstteki kısımda 3D ayarları kısmından karşınıza çıkan iki seçenekten program ayarları kısmına gelin,
  • Bu kısımda ekle seçeneğini seçin,
  • Program files içerisinden özelleştirilecek olan programı seçin
  • Daha sonrasında program için tercih edilen ekran kartını seçmeniz sorunun çözümü için yeterli olacaktır.

Oyun ekran kartı problemi Çift Ekran Kartı Oyun Problemi Çift Ekran Kartı Oyun Problemi ekran karti problemi 1024x818

Yapılacak işlemler sonrasında problem ortadan kalkacaktır. Genel olarak oyuna sağ tıklayıp grafik işlemci ile aç seçeneği seçilmesi yeterli olur. Bazen oyun açılmasında problem yaşayan kişiler internet üzerinde gördükleri her işlemi yaptığı için oyun açılma problemi daha çözülmez olur.[ads2]

İşi daha içinden çıkılmaz bir hale getirmemek için kişilerin yapmaları gereken ilk şey sakin olup en az 1 saat bekleyip bilgisayarı yeniden başlatmak olacaktır. Çünkü bazen yeniden bilgisayar başlatılması ekran kartları arasındaki geçişin doğru yapılması sağlar. Bu sayede herhangi bir işlem yapılmasına gerek kalmadan problem ortadan kalkabilir.

Tüm işlemleri yapsanız da ekran kartları arasında geçiş senkronizasyonunu bozacağı için her programda bu işlemleri yapmanız gerekebilir. Bu durumlarda öncelikle garantisi devam ediyorsa servise göndermesini tavsiye ediyoruz.