Bulut Depolama Sistemi Nedir? Nasıl Kullanılır?

bulut depolama sistemi nedir? nasıl kullanılır? Bulut Depolama Sistemi Nedir? Nasıl Kullanılır? Personal Cloud Storage

Değerli okuyucularımız; yeni makalemizde sizlere bulut depolama sisteminin ne olduğu ve nasıl kullanıldığına ilişkin bilgileri paylaşmak istedik. Son yıllarda adını sıkça duymaya başladığımız bulut bilişim nedir? sorununun cevabını buyurun birlikte inceleyelim.

Kısa bir tanımını yapacak olursak internet üzerinden bilgi paylaşımına ve saklanmasına izin veren sistem şu sıralar oldukça popüler. Uzun zamandır bilinen yöntemlerden biri olan flash disk bilgilerin saklanması ve paylaşılmasını sağlıyordu. Elbette her sistemde olduğu gibi bunda da yaşanan sorunlar mevcuttu. Örneğin bir dosya ya da fotoğrafı saklamak için kullandığımız bu ürünleri yanımızda taşımak zorundaydık. Unutma gibi bir durumla karşı karşıya kaldığımızda sıkıntı yaşıyorduk. İşte bulut depolama sistemi bunu tamamen ortadan kaldırdı ve yepyeni bir teknolojiyle bizleri buluşturdu.

Cloud-storage-free bulut depolama sistemi nedir? nasıl kullanılır? Bulut Depolama Sistemi Nedir? Nasıl Kullanılır? Cloud storage free

 

Bulut depolama sistemine ulaşabilmek için internet bağlantısının bulunması yeterli. Ağa bağlandıktan sonra ister akıllı telefonunuzdan isterseniz tablet ya da bilgisayarınızdan hesabınızdaki içerikleri istediğiniz gibi değiştirebilir, paylaşabilirsiniz. Üstelik depolama alanını yalnızca bir kişi kullanmak zorunda da değilsiniz. İstediğiniz kişilerle ortak bir alan olan bulut depolamada buluşabilir, belgelerinizi birlikte değerlendirebilirsiniz. Bu sistemin tabi ki en önemli artısı taşınacak herhangi bir cihaza ihtiyaç duyulmaması.

Cloud-Backup-640x320 bulut depolama sistemi nedir? nasıl kullanılır? Bulut Depolama Sistemi Nedir? Nasıl Kullanılır? Cloud Backup 640x320

Bulut depolama sisteminin ne olduğunu açıkladıktan sonra hangi şirketlerin bu hizmeti verdiğini paylaşmak istiyoruz. En bilinenler Google Drive, Dropbox, Amazon Cloud ile G Cloud olarak gösteriliyor. Servislerin kullanıcılara sağladığı bir de avantaj bulunuyor. Eğer çok büyük bir alana ihtiyacım yok diyenlerdenseniz Dropbox’ın 2 GB’lık ücretsiz depolama alanını, Google Drive’ın 15 GB’lık alanını ya da Amazon Cloud’un sunduğu 5 GB’lık alanı tercih edebilirsiniz. Bunların dışında Microsoft SkyDrive, Yandex Disk, MediaFire, Box ve Apple iCloud servislerine de göz atabilir, isteğinize uygun bir servis bularak kullanmaya başlayabilirsiniz.